Hanno Tomberg • 18. november 1999 kell 22:00

Rootsi suurpangad võivad ühineda paari aasta pärast

Skandinaviska Enskilda Bankeni (SEB) tegevdirektor Lars Thunell vastas eile Rootsi majandusajalehe Dagens Industri küsimusele, et alles paari aasta pärast võiks kahe Rootsi suurpanga ühinemine aktuaalseks saada.

Thunelli sõnul on SEB-l praegu väga palju tööd Saksa kommertspanga BFG ülevõtmisega, mistõttu ei ole võimalik, et võiks kõne alla tulla ühinemine Swedbankiga.

Thunell jagas samas Swedbanki juhatuse esimehe Göran Collerti arvamust, et lähiaastatel on Rootsi pankade ühinemine võimalik.

Milline pank sobiks SEB-le, saab Thunelli sõnul vastata alles pärast analüüsi. Tema kinnitusel välistab BFG ülevõtmine läbirääkimisi samal ajal Rootsi pankadega.

Hansapanga suuromaniku Swedbanki avalike suhete juht Einar Fryden kinnitas eile Äripäevale, et ühinemine SEBga on praegu vaid teoreetiline võimalus ning esialgu see muutusi Balti riikides kaasa ei too.

Frydeni sõnul on pankade ühinemine üks võimalikke arengusuundi. «Praegu pole sellel mingit sisu, sest läbirääkimisi osapoolte vahel ei käi,» lausus ta.

Viimast kinnitas ka üks Swedbanki anonüümseks jääda soovinud ametnik.

Swedbanki ja S-E-Bankeni suurim konkurent Rootsis on sealse turu liider Svenska Handelsbanken. Handelsbankeni (SHB) esindaja Tallinnas Bo Kragh ütles eile, et SHB ei ole suure tõenäosusega huvitatud ei Hansa- ega Ühispanga ostmisest, sest neist kui börsiettevõtetest ei ole võimalik kätte saada sadat protsenti aktsiatest.

Samas ei välistanud Kragh võimalust, et SHB omandab soodsa võimaluse korral osaluse kas Ühis- või Hansapangas.

Eesti konkurentsiamet ei saaks BNSi andmetel sekkuda võimalikku suurpankade ühinemisse muul moel, kui ainult ühinemise kohta infot kogudes. Konkurentsiameti peadirektori asetäitja Aini Proos ütles eile BNSile, et amet ei saa keelata näiteks Hansapanga ja Ühispanga võimalikku ühinemist ning samuti pole võimalust teha ettekirjutusi.

Proosi sõnul saab konkurentsiamet koguda informatsiooni suurühinemiste kohta ning jälgida nende vastavust Euroopa Liidu reeglitele.

Swedbanki ja SEB ühinemise mõtte esitas kolmapäeval Swedbanki juhatuse esimees Göran Collert.

Hetkel kuum