Viktoria Korpan • 9. detsember 1999 kell 22:00

Lõhmuse tutvuskond toetab Eesti IT-sektorit

Kaks investeerimisfirmat LHV ja Trigon Capital teatasid kumbki detsembri alguses oma kavatsustest investeerida Eesti IT-sektorisse kuni 178 miljonit krooni.

Investeerimispank Lõhmus, Haavel & Viisemann (LHV) hakkab sel aastal ASi New Economy Ventures (NEV) kaudu vahendama investeeringuid kiire kasvuga Läänemere regiooni internetifirmadesse.

«Omavahel tuttavad panevad raha kokku,» rääkis tulevasest emissioonist LHV üks omanikke Rain Lõhmus, kes käivitas sel sügisel internetioksjoni osta.ee. «See ei ole avalik ettevõte ja ma ei taha seda väga reklaamida.»

Tema teatel kavatsetakse läbi viia NEVi aktsiaemissiooni mahuga 49,6 mln krooni, millest 19,6 mln märgib LHV. Ühe aktsia hind on 100 000 krooni ja väikseim investeering on miljon krooni. Emissiooni ülempiir on 100 mln krooni.

Endine hansapankur Hannes Tamjärv, kellele tutvustati NEV projekti, ütles, et tal pole huvi sellest projektist rääkida.

ASi Pärnu Sadam suurosanik Rein Kilk sõnas, et ei ole otsustanud, kas ta võtab riski ja teeb taolise investeeringu. «Mujal maailmas on selles valdkonnas teenitud müstiliselt palju, aga seal, kus on suur tulusus, on ka kõrge riskiaste,» nentis Kilk. «Enne uurin, kas tegemist on reaalselt kasumit toova projekti või spekulatsiooniga.» Kilk lisas, et kuni tegemist on LHV projektiga, on NEV-l suur tõenäosus õnnestuda.

Kinnisvaraärimees Guido Sammelselg rääkis, et tema ei kavatse NEV-sse investeerida. «See on nutikas mõte, hea võimalus investoreile, aga mul on ka teisi võimalusi,» sõnas ta.

NEV kavandatavad investeeringud on ühekordsed ja kestusega kuni neli aastat.

Esialgse versiooni kohaselt on NEV juhatusel kavas 2003. aastal aktsiaselts likvideerida ja uusi investeeringuid pole plaanis alates 2002. aastast.

«USAs on IT-sektor tõusnud tunduvalt kiiremini kui muud sektorid,» lausus Telema Grupi juhataja, endine Pennu omanik Alo Koop. «Eks Viisemann ja teised saa aru, et selle aasta jooksul on kätte jõudnud õige aeg rongi peale hüpata.»

Oma kavatsusest hakata investeerima Eesti infotehnoloogiasse teatas ka Trigon Capital (endine Hansa Investments), kelle plaanid ei ole aga kohaliku kapitaliga seotud.

Trigon Capital käivitab koos Soome investeerimisfirmaga FinnFundi Balti ja Peterburi IT-firmasid investeeriva fondi mahuga kuni 78 mln krooni. FinnFund rahastab projekti 15,6 mln krooniga.

«Võimalik, et meie ja LHV teed ristuvad ja hakkame konkureerima,» sõnas Trigon Capitali analüütik Nauris Berzins.

Kavas on investeerida kuni kaheksasse firmasse Läänemere regioonis, Eestis valitakse 2000. a jaanuari lõpuks välja kaks firmat.

Fondi nõustab MicroLinki juht Allan Martinson.

Hetkel kuum