Inno Tähismaa • 7. detsember 2000 kell 22:00

Saaremaa suli tüssas soomlasi

Soome kodanik Matti Westerholm ostis suvel Kiililt Saaremaal Leisi vallas asuva Ranniku kinnistu, makstes selle eest 250 000 krooni. Veidi hiljem tuli välja, et kinnistu tegelik omanik, Karksi-Nuias elav Kalju Mäetamm ei tea kinnistu müümisest midagi.

Westerholmi sõnul pettis Kiil 300 000 krooni välja ka Soome kodanikelt Nils Stjernvallilt ja Wolter Ramsylt, müües kinnistut, mille omanik ta ei olnudki.

Westerholm, kes on ühtlasi detektiivifirma omanik, ütles, et ta oli Kiilile mõista andnud, kus ta töötab ja et pettuse puhul ootab Kiili karm saatus. Kiil oli talle pettust põhjendanud sellega, et kuna Kiili ähvardatakse pidevalt tappa, siis on tal vaja raha leida.

Ühtlasi oli Kiil rääkinud, et teab hästi keskkonnaminister Heiki Kranichit ja käib temaga tennist mängimas.

Vello Kiililt ei õnnestunud täna kommentaari saada.

Kiili erakonnakaaslase, Reformierakonna juhatuse liikme, Kuressaare linnapea Jaanus Tamkivi sõnul on Kiili tabamine raskendatud, kuna ta telefonile ei vasta ja keegi ei tea, kus ta viibib.

Tamkivi ütles, et seni pole Reformierakonna Saaremaa piirkond Kiiliga tegelenud, sest tal pole otsest kohtuotsust või süüd. Erakond pole Kiili tegemisi uurinud, ent lubas, et seda peagi tehakse.

Varem on Kiili sulitempude tõttu töölt vallandanud Mait Metsamaa firmast Baltic Tours Saaremaa ja Guido Sammelselg firmast Kramer Kinnisvara. Sammelselg tunnistas, et Kiil on suli, ent ei nõustunud seda väidet täpsemalt kommenteerima.

ASi Undva Sadam juhatuse esimehe Lembit Laido sõnul ütles Kiil aasta tagasi, et esindab keskkonnaminister Heiki Kranichit ja 10% osaluse eest sadamafirmas organiseerib Kranich sadama tõrgeteta ehituse. Laido loobus korruptiivse iseloomuga pakkumisest ja sealtpeale on Kranich olnud sadama ehitamise vastu.

Reformierakonna sees on Undva sadama küsimuses lahkhelid ja eriarvamused, tunnistas Tamkivi. Ta ütles, et erakonnakaaslased üldiselt toetavad sadamaehitust, sest erakond peab kaitsma ettevõtjate huve.

Reformierakonna juhatuse aseesimees, keskkonnaminister Heiki Kranich ütles eile, et ei usu, et sadamat rajav seltskond üldse sadama ehituseks võimeline on. Kranich on sadama rajajate suhtes skeptiline vaatama sellele, et üks sadamaprojekti vedajatest, Silja Line Eesti juht Meelis Laido on Reformierakonna liige. Reformierakonna peasekretär Eero Tamm tunnistas, et tema pole viimaste sadama-ala uuringutega tuttav ja tema meelest on Kranichil laiem vastutus kui lihtsalt erakonna huvide kaitsmine.

Kevadel tutvustas keskkonnaminister Kranichile Saaremaal sadamakohti samuti Reformierakonna liige Vello Kiil. Ta lubas esindada sadamprojektis Kranichit ja küsis selle eest 10% sadamat rajava firma aktsiatest.

Hetkel kuum