Eestiga seotud kreeditoril lasub rahapesu kahtlus

ÄP 16. jaanuar 2001, 00:00

Düsseldorfi prokuratuur kahtlustab WestLBd Saksamaa seni suurimas rahapesuafääris, kus kanditi ümber miljardeid markasid, kirjutab ajakiri Der Spiegel.

Spiegeli andmeil kahtlustatakse rahvusvahelist, Ida-Euroopa tooraineäriga tegelenud ettevõttegruppi selles, et nad on alates 1997. aastast Saksa nelja suurpanga juures pesnud raha rohkem kui seitsme miljardi marga ehk siis 56 miljardi Eesti krooni ulatuses. Sellest umbes 3,7 miljardi marga pesu toimus WestLBs.

Lisaks olevat kontsern oma mõju all olevate ettevõtete ja pankade kaudu naaberriikidesse paigutanud umbes kaheksa miljardit marka.

Uurimine on näidanud, et enamik avalik-õiguslikku WestLBsse maabunud rahast tuli ühelt Neitsisaartel asuvalt firmalt. Firma kontol oli mõnda aega rohkem kui 1,2 miljardit marka.

Uurimine näitas, et raha kandis sinna Lääne-Samoas asuv United Global Bank, mida tegelikkuses ei eksisteeri. Ülekandeks kasutati Nassaus asuva Trade Finance Banki swift-koodi, nimetatud panka peavad uurijad samuti kontserni mõjusfääri kuuluvaks.

Vahepeal on WestLB kontserniga suhted lõpetanud, kontod tühistati 31. detsembril 2000. Enne seda oli avalik-õiguslike pankade liit oma liikmeid kontserni eest hoiatanud, sest see kasutavat tõenäoliselt ?mitut Saksa panka rahapesuks?.

Financial Times Deutschland teatas, et WestLB on kõik süüdistused tagasi lükanud. Samas ei kommenteeri pank midagi, viidates pangasaladusele.

Eesti Energia sõlmis mullu rahvusvahelise sündikaatlaenu lepingu 550 miljoni krooni ulatuses. Sündikaatlaenus osalevad kuus panka, nende hulgas ka WestLB.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing