Sirje Rank • 10. detsember 2002 kell 22:00

Kokkulepet veel ei ole

?Finantsküsimused jäid lahti,? ütles üks allikas agentuurile AFX pärast ELi välisministrite eilse kohtumise laienemist käsitlenud osa lõppu. Kopenhaagenis ?võib tulla väga pikk tippkohtumine.?

Tänaseks kokku lepitud liitumistingimused, nii esimesena lõpetanud Küprosel kui Eestil, on tingimuslikud. Lõpptulemus sõltub paljus Saksamaast, kes on ELi eelarve suurim rahastaja, ning Poolast, mis kandidaatriikidest kaalukaimana jätkab võitlust paremate liitumistingimuste eest. Kui Poola taotlusi saadab edu, laienevad järeleandmised kõigile kandidaatriikidele, sealhulgas Eestile.

?Tekkinud on tüüpiline kriis enne lõpuspurti. Usun siiski, et see laheneb,? ütles Taani välisminister Per Stig Möller, korrates hoiatust, et Poola pilli lõhki ei puhuks. ?Me tahame Poolat liitu, aga kui Poola liituda ei taha, tuleb meil seda aktsepteerida,? ütles Möller. Poola väljajäämist siiski tõenäoliseks ei peeta. ?Poola on põhjus, miks Euroopa Liit üleüldse laieneb,? meenutas välisminister Kristiina Ojuland eile kõrgelt euroametnikult kuuldud seisukohta.

Taani ütleb, et pakett on maksimum, mis võimalik. Mitmed praegused liikmesriigid hindavad sedagi liiga heldeks. Prantsusmaa kritiseeris eile teravalt põllumajandustoetuste osa, taunides seda, et uute riikide põllumajandustoetused jätkavad kasvu ka pärast 2006. aastat, mil bloki põllumajanduseelarve kasv külmutatakse. Prantsusmaad toetasid Saksamaa, Belgia, Iirimaa ja Hispaania.

Samal ajal ei ole Poola taganenud seisukohast, et Euroopa Liidu pakkumine on kandidaatide suhtes ebaõiglane.

Eesistujariigi Taani poolt pakutud pakett on 2,4 miljardi euro võrra suurem kui kaks kuud tagasi Brüsselis kokku lepitud 39 miljardit eurot perioodiks 2004-2006. Kandidaatide arvestuste järgi jääb uute riikide puhastulu sissemakseid arvesse võttes vaid 12 miljardi euro tasemele. See on kõigest 4 ELi eelarvest ning 0,05 ühenduse SKTst. Poola nõuab täiendavat raha eelarve ja ELi liikmemaksudega seotud tingimuste parandamiseks. ELi ja eelkõige Saksamaa nõrk majandusseis ei võimalda lõpmatuseni järeleandmistele minna.

Hetkel kuum