Silva Männik • 29. aprill 2003 kell 9:56

Maksukoolitus: Dividendide otsene asendamine laenuga tekitab maksuriski

Kuigi alternatiiviks dividendide maksmisele on omanikele pikaajalise laenu andmine, võib see olla liiga läbinähtav ja tekitada vaidlusi riigiga.

Tulumaksuseaduse kohaselt maksustatakse kõik pärast 1. jaanuari 2003 väljamakstud dividendid tulumaksuga, sõltumata sellest, millise perioodi kasumit jaotatakse või millal võeti vastu kasumi jaotamise otsus.

Alternatiivideks võivad olla osaluse müük või kapitali vähendus, samuti ka üür, rent, intressid või teenustasud, selgitas TÜ finantsõiguse lektor ja maksuteadlaste seltsi juhatuse esimees Lasse Lehis tänasel Äripäeva maksukoolitusel Tartus. Viimased toimivad juhul, kui saajaks on teine Eesti äriühing.

Samas tuleb dividendide asendamisel teiste meetoditega olla ettevaatlik, toonitas ta. Näiteks laenude puhul. Kui on näha aastatega välja kujunenud kindel dividendide poliitika ja näiteks välisriigist pärit pikaajaline enamusaktsionär on saanud igal aastal enam vähem samas proportsioonis dividende, ei ole mõtet tulumaksu vältimiseks hakata juurutama lihtsakoelist laenude andmise süsteemi. See oleks maksuametile väga läbinähtav ja firma jaoks ohtlik.

?Näiteks kui alates 2003. aastast hakkab aktsionär saama umbes sama suures ulatuses laenu nagu ta varem on dividende välja võtnud ja tagasimakseid ei hakka tulema, on see liialt läbinähtav,? selgitas Lehis. ?Kuigi hetkel tundub see veel hüpoteetiline, see oht eksisteerib, et kui liiga läbinähtavalt kasumi jaotamise süsteemi läbi viia võib sellega kaasneda sisse kukkumise oht.?

Tekib vaidlusküsimus maksuametiga, et kui kaua on mõistlik aeg ootamiseks, et millal hakkavad ka laenu tagasimaksed laekuma. On see siis aasta, paar või lausa paarkümmend aastat, selgitas Lehis.

Hetkel kuum