Europarlament on soovitanud ka lihtinimestel oma e-posti salastada, lihtsamad programmid on selleks internetist tasuta saadaval.
Kui allpool esitatud lingikogu vaadelda, siis ilmneb, ettasuta tarkvara meili turvamiseks on olemas piisavalt. Kuid kas tavalistel inimestel, kes terroristlikke plaane ei hau, võib üldse demokraatlikus maailmas e-posti salastamist tarvis minna?
Eitava vastusega ei tasuks kiirustada. Traditsioonilise demokraatia riikides on viimasel ajal palju juttu olnud näiteks sellest, et firmad on hakanud oma töötajate e-posti jälgima, kontrollima töökohal liikuvas elektroonilises infos olevaid faile. Nii võivad mõnedki isiklikud asjad avalikult teatavaks tulla, sest küllap mitte igakord pole sellise jälgimise korraldajad need parimate motiividega inimesed maa peal. Omaette küsimus on, mis laadi inimesed üldse kogunevad ametitesse, mis teiste inimeste jälgimist harrastava.
Internetist on aga piisavalt saada programme, millega igaüks, kellel infoliinidele ligipääs, sealt tema arvates huvitavat teavet välja võib noppida. Vastavat tegevust harrastataksegi üsna laialt ja kui avastatakse miskit, mida rahaks muuta võib, ei kõhelda tõenäoliselt teiste nõrkusi kurjasti ära kasutamast ? eriti kui nii kahjustatavaid inimesi vaid anonüümse küberruumi kaudu teatakse.
Siin aitab failide krüpteerimine. Lisaks e-saadetiste lihtsale krüpteerimisele - vältimaks läbilugemist teel adressaadini - on posti salastamisel tihti kombeks failid muuta mingiks räbuks, mis vähetähtsate lisandite (attachmentide) sabas või sees kohale toimetatakse.
Väikestele ja võibolla ka mitte nii väga väikestele poistele on selline tarkvara abiks näiteks moodsa aja luuremängude korraldamisel - piisavalt suurte digitaalsete piltide (panoraamfotod jne) sisse võib peita ükskõik millise teise faili, selle veel salasõnaga kaitsta ja siis internetti minna?kunstinäitust? korraldama. Kas seesugune lüke just niiväga hea mõte on, jääb lahtiseks küsimuseks.
Järeldame ? salastamine jms tegevus võib osutuda kahe teraga mõõgaks, just põhjustada organiseeritud kuritegevuse huviorbiiti sattumist. Nimelt avaliku võrgu kaudu liikuva info seast on lihtne sõeluda välja krüptitud sõnumeid. Ka juhul, kui kriminaalsete kalduvustega pealtkuulajad neid lahti muukida ei oska, tõmbab see tähelepanu (nii saatjale, kui ka saajale). Sellise huvi ilmingute ära hoidmiseks ongi loodud tarkvara, mis lisaks krüpteerimisele info veel mõnda muud laadi vormi asetab.
Et aga siinne jutt liiga pikaks ei läheks ? nüüd laadige alla mõni järgnevalt kirjeldatud programmidest ning proovi mõttes kasutage seda, sest raamatust arvutit õppida on niisama hea, kui psühholoogia-alaseid õppetükke tuupides vastassoole otsustava küsimuse esitamiseks valmistuda.
pgp-standard võimaldab nii krüptimist, kui digiallkirja ja ajatempliga autentimist (see lubab jälgida, kas saadetav tekst näiteks teel olles ei muutu...). E-posti programmiga koos kasutamiseks vajab vastavat liidest.
QDPGP on PGP liides Pegasus Maili jaoks win32 keskkonnas. Tasuta mitte ainult isiklikuks, vaid ka äriliseks kasutamiseks. Tõsine tööriist ja kui kasutaja arvutisse pole salaja installitud klahvivajutuste salvestajat, siis ilmselt koostöös PGP-ga tõepoolest ka kaitseb saadetavaid sõnumeid teel adressaadini.
Clipsecure on laiatarbeline, kasutajasõbralik teksti krüptija, mis kasutab Windowsi clipboard?i. Sobib mitteprofessionaalse salastatusastme andmiseks e-postile ja muudele tekstidokumentidele
AxCrypt on failide krüpteerija, mis kasutab AES algoritmi 128-bitiste võtmetega. Nn sümmeetriliste tehete abil saadakse tugeva salastusastmega tulemus, vajadusel failid pakitakse. Muide, siit aadressilt tasub minna edasi ? sourceforge?i võrguväljaandes leiab palju huvitavaid tarkvaraprojekte.
bmpPacker annab pakitud ja krüptitud failile bitmap-formaadi, mis attachmendina laialt levinud on ja seega vähemalt esmapilgul tähelepanu ei tõmba.
HideInPicture peidab varjatava info mõne olemasoleva pildi sisse.
Camouflage tekitab salastatavast infost räsi, mis suvaliste failide sees kohale toimetatakse.
Ka GRL RealHidden paigutab yhe faili teise sisse, nii et ?ümbrikuks? kasutatav fail enamasti ka veatult toimib.
Seotud lood
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.
Enimloetud
1
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
2
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
5
“Aeg on sealmaal, et Eesti mehed võtavad ise asja kätte.“
Hetkel kuum
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele