Ain Kivisaar • 7. detsember 2003 kell 22:00

Mustamäe korterid kallinesid sügise jooksul kümnendiku võrra

Lõppenud sügishooaeg suutis kinnisvaraturul taas üllatusi valmistada. Uusi rekordtasemeid püstitanud eluasemelaenude väljastamine toetas jõuliselt äärelinna elamispindade hinnakasvu.

Kõige silmatorkavamad on nõudluse tugeval survel tõusnud tipphinnad Mustamäel, kus tänaseks on renoveeritud 3toaliste korterite hinnad murdnud ennast läbi seitsmesaja tuhande kroonisest hinnapiirist. Ruutmeetri hindadesse arvestatuna tähendab see rohkem kui 11 000 kr/m² hinnataset. 2toaliste korteritega tehakse tipptehinguid veelgi kõrgematel tasemetel.

Kui varasematel aastatel tehti üksikuid nii kõrge väärtusega tehinguid vaid ostjate seas hinnatud telliselamutes, siis täna ei põlata sama hinna korral ära ka tüüpilisi paneelmaju. Viimase kvartali hinnatõus ulatub seetõttu koguni 10 protsendini.

Tõenäoliselt jätkub aktiivne nõudlus ja hinnatõus äärelinnas seni, kuni turule tuuakse piisav kogus ostjatele reaalselt alternatiivi pakkuvaid uuselamuprojekte. Praegu valitseb olukord, kus uued korterid hinnaklassis 12 000?13 000 kr/m² müüakse tavaliselt ära juba enne avalikku pakkumist ning rõõmu neist saavad tunda vaid kiiremad. Valdav enamik korteripakkumisi algab hinnatasemelt 13 000?14 000 kr/m², mis suuremale osale ostjatest jääb täna paraku veel kättesaamatusse kõrgusse.

Äärelinna üldisest oluliselt kiirem hinnatõus on tekitanud anomaalia, kus kesklinna elamispindade hinnad ületavad magalate kortereid vaid napi 20% võrra.

Hinnates asukoha, elukeskkonna ja arhitektuurilisi erinevusi, võib vahet selgelt liiga tagasihoidlikuks pidada. See soosib viimase aasta jooksul suhteliselt stabiilsena püsinud kesklinna elamispindade hinnatõusu lähitulevikus.

Erinevalt elamispindadest pole sügisperioodil Tallinna kommertspindade üürihinnad märkimisväärselt muutunud. Nii büroo-, teenindus- kui tootmis-ja laopindade üüriindeksites polnud möödunud kvartaliga võrreldes põhjust muuta ühtegi näitajat.

Kuigi 2004. aastal on turule tulemas mitmeid uusi büroohooneid, pole tänaseks konkurentsivõitlus veel hinnatasemele mõju avaldanud. Mõnevõrra on pakkumise kuhjumist ja sellest tulenevat võimalikku hinnasurvet aidanud vältida paari ärihoone valmimise edasilükkamine.

Elamumaa müügiturg on püsinud jätkuvalt aktiivsena, kuid korteritega võrreldavat ostubuumi praegu veel toimumas ei ole. Hinnad on siiani jäänud suvisele tasemele. Tõenäoliselt lükkub ostuhuvi kiire kasv 2004. aasta kevadesse, mil suur osa potentsiaalsest ostjaskonnast püüab enne ELiga liitumist ning käibemaksu lisandumist ennetada hinnatõusu. Loodetavasti see siiski hüppelist hinnakasvu kaasa ei too, kuna täna on erinevates arendusprojektides pakkumisel enneolematult suur hulk krunte, mille realiseerimisest on arendajad väga huvitatud.

Hetkel kuum