Raivo Sormunen • 9. oktoober 2005 kell 22:00

Kuue kuu Euribor kahe aasta kõrgeimal tasemel

Euroopa valitsuste võlakirjad läksid möödunud reedel kiiresse langusse ning pankadevahelise rahaturu intressimäärad tegid seeläbi kiire hüppe.

Kuue kuu Euribor, millega on seotud enamik Eestis antud laenuintresse, tõusis 2,255 protsendini. Tegemist on tasemega, kus intress oli viimati 12. novembril 2003. Sellest tasemest kõrgemal oli 6 kuu Euribor 2003. aasta mais, mil intressid olid kaks ja pool aastat olnud langustrendis.

Võib arvata, et 2004. aasta märtsis saavutatud intresside madaltase (6 kuu Euribor käis ära 1,923 protsendil) on selleks korraks möödanik.

Euroopa valitsuste kahe aasta pikkused võlakirjad odavnesid (nende tootlus tõusis) juba viiendat järjestikust nädalat.

Intressimäärade tõusu taga oli möödunud neljapäevane Euroopa keskpanga koosolek, kus panga president Jean-Claude Trichet ütles, et inflatsiooni kiirenemise vältimiseks ollakse kõrgendatud valmisolekus ning võidakse vajadusel kohe reageerida.

Sisuliselt tähendab see, et keskpank on valmis tõstma intressimäära, mis püsib juba 2003. aasta juunist viimase kuuekümne aasta madalaima 2 protsendi juures.

Kallinenud nafta tõstis aastainflatsiooni eurotsoonis möödunud kuul 2,5 protsendini. Eestis on inflatsioon kiirenenud juba 4,9 protsendini. Sisuliselt on reaalintress tugevalt negatiivne ehk laenuintressid inflatsioonist madalamad.

Hetkel kuum