Rautaruukki kaebas oma Eesti nimekaimud kohtusse

Gert D. Hankewitz 10. november 2006, 00:00

Esimene kohtuistung toimus üleeile.

"Ruukki Ehitus ja Ruukki Eesti tegutsevad samal alal, kus ka meie tütarfirma Ruukki Products, ning kasutavad seega ebaseaduslikult meie tuntud kaubamärgiga kaasnevaid eeliseid, põhjustades nii segadust Eesti klientide seas," selgitas Rautaruukki pressiesindaja Yrjö Tapio Mikkola.

Mikkola sõnul on nad korduvalt mainitud firmasid palunud kaubamärgi kasutamine lõpetada, kuid siiani pole sellele reageeritud. Seetõttu otsustati kohtutee kasuks. "Mõlemad firmad rajati pärast seda, kui Rautaruukki 2004. aasta augustis teatas, et hakkab Ruukki kaubamärki kasutama," lisas Mikkola, märkides, et neile kuulub seega kaubamärgi kasutamise õigus. Sama selgub ka patendiameti kaubamärkide andmebaasist, kus soomlaste firma on vaidluse all oleva kaubamärgi omanik.

Katuse- ja seinaprofiile tootva Ruukki Eesti üks omanikest Uku Randmaa näeb asja hoopis teistmoodi. Tema arusaama järgi registreerisid nemad Ruukki kaubamärgi enne Rautaruukkit. "Registreerisime selle paar kuud varem, kui mälu ei peta," sõnas Randmaa, kelle firma kodulehel on märgitud, et ei kuuluta soomlastele kuuluva Ruukki Productsi alla. Mees lisas, et soomlased on kaevanud kohtusse ka ühe Leedu firma. "Siin on rida firmasid kohtusse kaevatud. Aga meie seda nime ei võtnud, Eesti riik andis selle meile," ütles Randmaa, kes varem töötas Ruukki Productsiga ühinenud Rannila Profiilis turundusjuhina.

Teise kohtusse kaevatud firma, Ruukki Ehituse üks omanikest Tiit Vunk avaldas hämmeldust selle üle, et miks ei kaevatud kohtusse seda inimest, kes neile firmanime kinnistas. "Kui firma tehakse, siis notar ju kontrollib ja kohtunik kinnitab. Peaks selle kohtuniku kohtusse kaebama, kes on vale otsuse teinud," lausus ta. Samas ütles Vunk, et tavaliselt, kui tahad kelleltki midagi saada, siis pakud neile selle eest raha või lepid midagi kokku. Rautaruukki pole aga mingeid kokkuleppeid välja pakkunud.

2002. aasta augustis esitas Soome kaubanduskontsern Kesko OY kohtusse hagi K-Raua ACE kaubamärgi all tegutseva KR Kaubanduse ASi vastu.

Hagi esitamise põhjuseks toodi see, et KR Kaubandus on Eestis pahauskselt ja ebaausal viisil oma nimele registreerinud Kesko kontserni tuntud kaubamärgiga K-rauta sarnase kaubamärgi K-raua.

K-raua nime kasutas Tallinnas Tondil asuv ehituspood.

Vaidlus päädis tänavu septembris, sest riigikohus ei võtnud menetlusse kaebust teise astme kohtu otsuse peale anda õigus Keskole ehk K-Rautale.

Kirgi on kütnud ka vaidlus eestimaise Säästumarketi ja Saksa päritolu kaubandushiiu Lidli vahel, põhjuseks logode värvivaliku ja kujunduse sarnasus. Lidli logo Eestis registreerimise vaidlustas aga 2002. aastal Säästumarketi tollane omanikfirma, üritades nii takistada konkurendi turule tulekut. Tänaseks on Lidl teatanud, et loobub Eestisse laienemisest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing