Liigses optimismis tehtud tänased
majandusotsused võivad muretsemiseks anda põhjust tulevikus. Majapidamised
peavad arvestama, et praegune ülikiire palgakasv jääb ajutiseks.
Veebruari hinnatõus oli jätkuvalt kiirem siseturule suunatud tegevusaladel. Nii kallinesid taas mitmed eluasemega seotud teenused. Meditsiiniteenuste kallinemine oli ootuspärane, kuna meditsiiniseadmete käibemaksumäär tõusis.
"Statistikaameti teatel kallinesid Eesti tarbijahinnad veebruaris 0,1 protsenti. See on hea näitaja, arvestades Eesti kiiret majanduskasvu. Aastaarvestuses ulatus inflatsioon 4,7 protsendini," märkis Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna majandusprognoosi allosakonna juhataja Martin Lindpere.
"Veebruari inflatsiooni hoidis tagasi toiduainete odavnemine, mille taga on puu- ja köögiviljade mõningane hinnalangus. Samuti on heaks märgiks sideteenuste jätkuv odavnemine," lisas ta.
Aasta alguse inflatsiooninumbrites peegelduvad tema sõnul paratamatult ka soodusmüügi kampaaniaid, mille kestvus kaupade lõikes erineb. Nii võib seostada riietuse ja jalatsite kallinemist veebruaris aasta alguse odavmüügi kampaaniate lõpulejõudmisega. Kuid aasta arvestuses inflatsiooni üldpilt võrreldes jaanuariga oluliselt siiski ei muutunud. Eesti majanduses on endiselt küllaga optimismi, mistõttu tarbitakse käesoleva aasta alguses väga hoogsalt.
"Kokkuvõttes võib öelda, et veebruaris hinnakasvu pidurdanud tegurid terve 2007. aasta näitajaid ei mõjuta ning tarbijahindade kasv jääb prognoositud tasemele," märkis Lindpere.
Eesti Pank prognoosis mullu novembris tänavuseks inflatsiooniks 4,5 protsenti.