4. jaanuar 2008 kell 10:41

Kust saab grippi?

Talv on nakkushaiguste - gripi, paragripi ja adenoviiruste -kõrgaeg. Kui on kindel soov haigeks jääda, tasub kindlasti hästi paljude haigete inimestega kätt suruda.

Haiged on nakkusohtlikud üpris pikka aega. Täiskasvanu levitab viirust päev enne ja kolm kuni seitse päeva pärast haigussümptomite ilmnemist. Lapsed on nakkusohtlikud isegi veel kauem.

Kuigi tihti on ka silmaga näha, kellel nina tatine, ei ilmuta mõned nakatunud inimesed mingeid sümptomeid ning kannavad viirust edasi.

Enamasti liigub viirus väljaköhitud või –aevastatud süljepiiskade turjal. Viirused eelistavad talviseid olusid, mil õhk jahe ning õhuniiskus väike. Niiskes õhus muutuvad piisakesed liiga raskeks ega suuda enam õhus püsida. Loe ka: Miks gripp armastab talve?

Selleks, et grippi üldse vältida, tasuks parem kolida troopikasse. Sealsetes niisketes oludes gripihooaeg ei ähvarda.

Kui siiski jääte haigeks, püüdke vältida teiste nakatamist. Selleks on Harvardi ülikooli arstiteaduskonna arstide nõuandeid:

• Aevastades ja köhides kata alati suu ja nina.

• Viska kasutatud taskurätikud kohe minema.

• Pese sageli käsi, eriti pärast aevastamist, köhimist või kui oled puudutanud silmi, nina või suud.

• Hoia teistest eemale – väldi suudlemist ja kallistamist. Ära seisa teistele inimestele nii lähedal, et rääkimise ajal võiks sinu süljepiisad nendeni jõuda.

• Kodus tuleks sagedamini tolmu pühkida ning käia niiske lapiga üle ka laste mänguasjad.

Soovitus käsi pesta on aktuaalne muidugi ka siis, kui enesetundel pole häda midagi.

Hetkel kuum