Analüütik: tarbimise vähenemine asub inflatsiooni pidurdama

13. veebruar 2008, 11:30

SEB Eesti Ühispanga analüütiku Ruta Eier
sõnul on majanduskasvu kokkutõmbumise peasüüdlaseks pidurdunud sisenõudlus, mis
hakkab pidurdama inflatsiooni.

Statistikaamet avaldas täna oma esialgse hinnangu majanduskasvu kohta 2007. aasta neljandas kvartalis. Selle kohaselt kasvas majandus 4,5%, mis kinnitas veelkord, et majandus on langusfaasis. Aasta kokkuvõttes kasvas majandus seega 7,0%, mis ei ole sugugi kesine tulemus, kuid aeglustumine aasta jooksul on toimunud päris kiiresti. Hetkel osutavad kõik indikaatorid kasvu edasisele aeglustumisele, märkis Eier.

Kuigi majanduskasvu komponente pole analüütiku sõnul veel teada, võib teiste olemasolevate indikaatorite põhjal teha mõningaid järeldusi.

Peamine süüdlane majanduskasvu kokkutõmbumisel oli sisenõudlus. Tarbimise kasv aeglustus tõenäoliselt edasi, nagu ka eelnevatel kvartalitel. Sellele viitavad nii uute autode müüginumbrite kui ka jaekaubanduse kasvude kokkukuivamine. Tarbijate kindlustunne on aasta lõpus saanud väga tugevalt kannatada, osaliselt ka kõrge inflatsiooni tõttu. Tarbijate ootused on kohandunud aeglasema majanduskasvuga, mistõttu tõmmatakse tarbimist koomale. Import aasta lõpus praktiliselt enam ei kasvanudki, mis viitab nii tarbimismahtude vähenemisele kui ka tõenäoliselt mitte eriti headele ekspordiväljavaadetele edaspidiseks.

Investeeringud reageerivad majanduskliima muutustele kõige järsemalt. Seega võib oletada, et investeeringud vähenesid neljandas kvartalis võrreldes eelmise aastaga. Ettevõtete kindlustunde indikaatorid erinevate sektorite kohta olid aasta lõpus kõik väga üksmeelses pikas sirgjoonelises languses. Tõusnud intressimäär ning vähenenud krediidipakkumine süvendavad omalt poolt investeeringute langust.

Sisetarbimise kokkutõmbumise kõrval oli majanduskasvu toetavaks teguriks tõenäoliselt küllalt tugevana püsinud eksport. Kuigi oktoobris-novembris oli kaupade ekspordi-impordi kasvutempode suhe ülekaalukalt ekspordi kasuks, tundub see olevat pigem ajutine nähtus. Ilmselt saab käesoleva aasta majanduskasvu võtmeküsimuseks, et kuivõrd suudab eksport asuda majanduskasvu mootori rolli sisetarbimise asemel. Hetkel on suhteliselt raske näha tegureid, mis toetaks ekspordi tugevat kasvu. Peamiste ekspordipartnerite majanduskasv on aeglustumas ning euro kurss on jätkuvalt tugevnemas.

Et igal halval on ka oma hea külg, siis positiivse poole pealt tuleb märkida, et pidurdunud sisenõudlus hakkab pidurdama ka inflatsiooni, ütles analüütik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. February 2008, 11:29
Otsi:

Ava täpsem otsing