Eelnõu päästab rahatu suuraktsionäri kohustuslikust pakkumisest

18. veebruar 2008, 20:15

Homme on riigikogus teisel lugemisel
seaduseelnõu, mis võimaldab börsifirmas enamusosaluse saavutanud aktsionäril
kohustuslikust ülevõtmispakkumisest loobuda.

Investeerimisfondide seaduse, tagatisfondi seaduse ja väärtpaberituru seaduse muutmise seaduse eelnõu (172 SE) muudab väärtpaberituru seaduse § 170 kolmandat lõiget ning eemaldab sellest sõnad "välja arvatud kohustuslik ülevõtmispakkumine".

Praegu kõlab väärtaberituru seadus mainitud punktis järgmiselt: "Ülevõtja teeb ülevõtmispakkumise, välja arvatud kohustuslik ülevõtmispakkumine, selle läbiviimiseks küllaldaste finantsvahendite ja võimaluste olemasolul."

Muudatusettepanek pärineb finantsinspektsioonilt, kes tahab ühtlustada Eestis kehtiva börsiettevõtete ülevõtmispakkumiste korra ELi ülevõtmispakkumiste direktiiviga (2004/25/EÜ).

Tähte närides võib jõuda seisukohale, nagu kohustusliku ülevõtmispakkumise puhul poleks tarvis aktsiate ostuks vajatava raha olemasolu tõendada, ütleb seaduseelnõu seletuskiri.

Seadusandja pidas aga silmas hoopis olukorda, kus väärtpaberituru seadusest tuleneva ülevõtmiskohustusega on seotud erandlikud asjaolud, näiteks aktsiakapitali vähendamine või kontsernisisesed muudatused ning enamusaktsionäril polegi kavatsust ülejäänud aktsiad ära osta.

Raha ja kulutamissoovi puudumisel saab ülevõtja finantsinspektsioonilt erandit taotleda ehk loobuda börsiettevõttele kohustuslikust aktsiate ostmisest. Siis pole vaja tõestada ka raha olemasolu, lisab seletuskiri.

Seaduse koostaja hinnangul tagab muudatus vähemusaktsionäridele parema õiguskaitse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. February 2008, 12:12
Otsi:

Ava täpsem otsing