Ministeerium: hinnatõusu tipp on saavutatud

Agnes Ojala 07. märts 2008, 11:29

Rahandusministeerium usub, et veebruari
11,3% hinnatõusuga on inflatsiooni tipp saavutatud.

Veebruari hinnastatistikast nähtub, et möödunud aasta sügisest inflatsiooni hüppelise kiirenemise kaasa toonud välistegurid on vähehaaval taandumas. Vaatamata aastase hinnatõusu mõningasele kiirenemisele oli kuine inflatsioon viimase kuue kuu madalaim. Võib arvata, et tarbijahindade tõusu tipp on nüüdseks saavutatud ning edaspidi hakkab inflatsioon järk-järgult aeglustuma, teatas ministeerium.

Aastases võrdluses oli inflatsiooni mõningase kiirenemise taga valdavalt toidukaupade kallinemine, kuid seda väiksemas ulatuses kui viimastel kuudel. Oodatav saagikuse paranemine võrreldes eelmise aastaga ning märgid piimapulbri hinnatõusu peatumisest maailmaturul lubavad eeldada, et suuremaid hinnašokke toidukaupade osas sel aastal oodata ei ole. Erandiks võivad olla lihatooted, mille hind võib kevadkuudel taas tõusma hakata. Põhjuseks on söödaks kasutatava teravilja kõrge hinnatase, mis peaks avalduma lihatoodete hindades mõningase viitajaga.

Ülejäänud kaubagruppidest võis täheldada kerget hinnatõusu jätkumist alkohoolsete jookide, väljaspool kodu söömise ning vaba aja teenuste osas. Eluasemeteenuste tagasihoidlikum kallinemine on peamiselt seotud üürihindade vähese tõusuga.

Võrreldes jaanuariga tõusid hinnad 0,4 protsenti, mis on märksa väiksem kui viimastel kuudel. Suuremalt jaolt olid selle taga toidukaubad, tervishoiukulutused, alkohoolsed joogid ning väljaspool kodu söömine.

Eurotsooni inflatsioon ei muutunud ning jäi 3,2 protsendile püsima.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. March 2008, 11:28
Otsi:

Ava täpsem otsing