Pangad ja kindlustuskompaniid valmistuvad ohverdama töökohti, et kaitsta kasumeid

30. juuni 2008, 17:53

Selle suve jooksul oodatakse Suurbritannias
rohkem kui 10000 töökoha kadumist finantsteenuste sektorist. Seda juhul, kui
krediidilangus kulutab ära pankade ja teiste finantsasutuste kasumid.

Tööandjate organisatsioon CBI ütleb, et halvenev väljavaade töökohtade kohta pankade, kindlustajate ja nende valdkondadega seotud firmade juures on osa pikaajalisest trendist, mis „mängib ennast välja veel päris pikka aega“ samas kui otsesed mõjud, mis tulevad sub-prime laenude kriisist ja seetõttu vähenevast krediidipakkumise langusest aeglustavad Briti majandust, kirjutas The Guardian.

Hoiatused töökohtade vähenemise kohta järgnevad kahvatule kolmele kuule antud sektoris. Vastavalt viimasele finantsteenuste uuringule CBI ja PriceWaterhouseCoopersi poolt, on krediidinappuse mõju Briti tööstusele läinud palju halvemaks viimase kvartali jooksul, sest kasumlikkus langes rekordtempol ja ärimahud vähenesid viimase 17 aasta kiireimal tempol. Uuring leidis samuti, et aasta alguse lootused, et toimub kiire paranemine luhtusid, kui rohkem kui 9 firmat kümnest ütlesid, et turuolukorra paranemiseks kulub vähemalt kuus kuud. Samut olid mureks piirangud pankadevahelisel laenamusel ning ka pankadevahelised laenuintressid kui nad vähendasid laenamist eraisikutele ja äridele.

„Krediidilanguse mõju finantsteenustele on süvenenud viimase kolme kuu jooksul ja paistab, et olud jäävad raskeks veel mõneks ajaks," ütles CBI peanõustaja majandusalastes asjades Ian McCafferty.

Kasumlikkus selles sektoris on tugevalt langenud, seega pingutavad ettevõtted kõvasti, et vähendada oma väljaminekuid, seda eelkõige koolitus- ja turunduskulude alandamisega ning seda esimest korda mitmete aastate jooksul.
Finantssektori probleemid kajavad läbi kogu majanduse laiemalt ja tirivad majanduskasvu alla selle ja järgmise aasta jooksul.
Pangad mis on näidanud oma rahalise seisu nõrkust erinevate fondide kogumise üritustega, võivad veel ees oodata edasist varade mahakandmist, andes veelgi tuld sektori kehvale olukorrale.
John Hichins, PwC panganduse esindaja, ütles, et pangad ootavad pingeliselt, kas suuresti oma hüpoteeklanude mahakandmisega seotud Ameerika kindlustajatel alandatakse krediidireitingut. Ta üles, et sellistele ühe kindlustustüübi pakkujatel vähendaks reitingute alandamine võimalusi ning see omakorda toob ka kaasa pangavõlgade reitingute languse.
Ta ütles, et mitmed Ühendriikide pangad on müünud oma võlad ja külmutanud oma kahjumid, samas kui Briti pangad hoiavad oma laenudest kinni, muutes nad sellega haavatavateks uutele mahakandmistele.
Eelmises uuringus ütlesid kindlustajad, et krediidikriis pole veel hakanud mõjutama nende ära aga seekord olid nad väga pessimistlikult meelstatud järgmise 12 kuu väljavaadete suhtes ja plaanisid kulude vähendamist, et säilitada kasumlikkust.
Hichins ütles: „ Pangad on teinud oma kõige madalamad kasumlikkuse ennustused alates 1994 aastast ja tunnetus sektoris on langenud kõige teravamalt peale 1998 aastat. Äride mahud langevad kiiremini kui oodatud ja majanduslikud mured laienevad jaemüügi alale ja hakkavad juba mõjutama ka kaubandussektorit. Varade mahakandmine jätkab kasumlikkuse mõjutamist. Kuigi väljavaade töökohtadele paistab negatiivne on investeerimiseelarved stabiliseerunud ja nõustumiskulude kasv kontrollitavasse temposse.
Kui ettevõtetelt küsiti äri mahtude muutuste trendide kohta järgmise kolme kuu jooksul juuni alguses siis 20% firmadest ütles, et need on suurenud, samas kui 55% ütlesid, et on vähenenud. Tulemus, et vähenenud on 35% oli oodatud aga see on kõige nõrgem alates märtsist 1991. Väljavaade tuleva kolme kuu kohta on seetõttu ka veelgi kahvatum kunaoodatakse ettevõttete ärimahtude langemist 44 % võrra.
Finantsteenuste firmad olid oodanud kasumlikkuse jäämist sektoris samaks aga selle asemel suundus see kiiresti allapoole olles 44% sügisel ja märtsis hoopis 18%. CBI ütles, et see on kiireim kasumlikkuse langus alates selle uuringu algusest 1989 aastal. Öeldi, et järgmine raske langus on oodata järgmise kvartali jooksul.
McCafferty eitas, et finantssektori terav aeglusutmine näitab teed majanduslangusele ülejäänud majanduses, aga hoiatas, et praegusel hetkel on näha alles esimesed märgid mõnust laiemale äri kogukonnale ja see ei ole selge, kui pikad või kui sügavad need mõjud võivad olla

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. July 2008, 14:58
Otsi:

Ava täpsem otsing