Procter Gamble ja Henkel loobuvad fosfaatidest

31. juuli 2008, 15:25

Kaks suurt pesupulbritootjat Procter
Gamble ja Henkel vastasid positiivselt Maailma Looduse Fondi (WWF) ettepanekule
kaotada alates 2009. aastast Läänemere-äärsetes riikides müüdavatest
pesuvahenditest fosfaadid.

Põhjuseks on asjaolu, et fosfaadid on peamine saasteaine, mis põhjustab Läänemere eutrofeerumist, teatas Eestimaa Looduse Fond. Need kaks tootjat katavad suurema osa Eesti pesupulbriturust, müües niisuguseid tuntud marke nagu Ariel, Bonux, Tide, Persil, MiniRisk ja Perwoll. Praegu sisaldavad need tooted fosfaate enamasti vahemikus 15–30%, saastades seetõttu merekeskkonda. Alates järgmisest aastast asendatakse fosfaadid nendes toodetes keskkonnasõbralikumate toimeainetega. Nendeks sobivad näiteks tseoliidid ja fosfonaadid.

„Nüüd, kus enamik Eesti pesupulbritest saavad fosfaadivabadeks, on sobiv hetk ka kõikidel teistel tootjatel fosfaadid ära kaotada. Fosfaadid võiks pesuvahendites nüüd juba ka riiklikult keelustada,” ütles Kristjan Piirimäe, Eestimaa Looduse Fondi (ELF) ekspert. „Sellega toetaks Eesti keskkonnasõbralikumaid tootjaid ja panustaks ka riiklikult konkreetse sammuna Läänemere kaitsesse.”

Selle aasta kevadel tegid WWF ja tema Läänemeremaade partnerorganisatsioonid pesuvahenditootjaile ettepaneku vabatahtlikult fosfaatidest loobuda. Pärast mitu kuud kestnud dialoogi nõustusidki Procter Gamble ja Henkel nüüd vastava kokkulepe allkirjastama. Eesti pesuvahenditootjaid ühendav Eesti Keemiatööstuse Liit vastas aga ELFi ettepanekule eitavalt, väites, et Eesti kare vesi nõuab siin siiski fosfaatide kasutamist.

Saksamaa loobus pesuvahendite tootjate ja müüjate vabatahtliku kokkuleppe alusel fosfaatidest juba aastal 1984. Rootsi keelustas fosfaadid alates sellest aastast. Rootsi Keemiainspektoraadi hiljutise uuringu järgi on fosfaatidele mitmeid töötavaid alternatiive.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. July 2008, 15:25
Otsi:

Ava täpsem otsing