Odavaim hange võib osutuda ajapikku hoopis kallimaks

Veigo Ulla 10. september 2008, 00:00

Sõna "eurohange" tekitab paljudes projektijuhtides vastakaid tundeid. Ühelt poolt peavad hangetel osalevad firmad olema võimalikult ühel stardijoonel. Teisest küljest aga saab tulemuseks mõttetult kõrge hinna, toote või teenuse. Nii tuleb tegeleda arvukate ja hankedokumentide vähetähtsate detailidega, mille tähelepanuta jätmine annab tellijale alati võimaluse tööde vastuvõtmisega venitada.

Osaledes erinevate vee- ja kanalisatsioonihangete pakkumiste koostamises, näen kuidas suurem paindlikkus, tegeliku olukorraga arvestamine, avatus ja mõtlemine aitab pikemas perspektiivis säästa raha nii hangitava objekti kui ka selle hilisema ülalpidamise pealt.

Et vähendada kulutusi hooldustöödele, nõutakse eurorahadega hangete dokumentides seadmetelt utoopilist vastupidavust ja garantiid. Kuid ükski töötav mehhanism ei saa töötada ilma hoolduseta perfektselt pikki aastaid. Tegelik hoolduste periood kujuneb välja seadme kasutamise käigus.

Pakkumist esitavate ettevõtete jaoks tähendab see kõrgeima hinnaga toodete pakkumist. Samas tegelikust olukorrast tingitud vajadused oleks palju ökonoomsemad ja lubaksid vähendada ehitusmaksumust. Reeglina eeldavad hankeanalüüsijad, et parim on odavaim hange.

Soovitan hankijatel võitja valimisel või toodetele nõuete seadmisel arvestada ka kasutuskulu, hoolduse, varuosade saadavusega. Praegu ei tohiks tööstuse ja ehituse valdkonnas koostada hankedokumente enam vananenud copy-paste-meetodil, keskendudes pakkumise hinnale. Hankedokumentide tingimused ei tohiks välistada uuenduslikke ja säästlikumaid lahendusi jätkuvalt vanu standardeid nõudes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing