Luman: eelarve tasakaalu leidmine on lihtne

15. september 2008, 16:13

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juht Toomas
Luman ütles täna ettevõtjate ettepanekud riigikogu majanduskomisjonile
tutvustades, et eelarve tasakaalu leidmine on lihtne, kui valitsus suudaks
loobuda osast valimistejärgsest sotsiaalpaketist.

„Ettevõtlus on emotsionaalne ala ja kui need 2% elanikkonnast, kes oma peamise elatusallikana märgivad ettevõtlus- või omanikutulu, tunnetavad, et nende motivatsiooni pidevalt piiratakse, siis pole ka ülejäänul ühiskonnal lootust, et elatustase kasvab,“ rõhutas Luman ettevõtjate olulisust.

Maksusüsteem peab olema lihtne, läbipaistev ja kohtlema kõiki võrdselt. Peataolek ja ostustamatus käimasolevas eelarveprotsessis kahjustavad igal juhul riigi maksulaekumisi ja mõjuvad investoreid tõrjuvalt. „Eelarve tasakaalu leidmine on lihtne, kui valitsus suudaks loobuda osast valimistejärgsest sotsiaalpaketist. Lastes eelarve tasakaalust välja või tõstes oluliselt makse, võib küll aidata järgmise aasta auku lappida, kuid pikemas perspektiivis oleks see allakäiguspiraali alguseks,“ sõnas Luman ja lisas: „Maailmamajanduse hädad kestavad pikemalt, kui seni arvatud, mis mõjutab ka kohaliku kasvu pidurdumist pikema aja jooksul ja seetõttu on eelarvedistsipliini pidamine ülioluline.“

Pikemat käsitlemist leidsid ka haridus- ja haldusreform. Ettevõtjad väljendasi tõsist muret vajaduse üle viia kiiresti läbi hulk hariduskorralduslike ja hariduspoliitilisi otsuseid. „Soome majanduse edu aluseks ei ole üks või teine maailmatuntud firma, vaid ikka tema haridussüsteem,“ kommenteeris Luman.

Haldusreformi läbiviimist tuleb alustada sellest, et välja selgitada, mis on ühe omavalitsusüksuse ülesanded ja milliseid teenuseid see peab osutama. Seejärel alles saame rääkida piiride tõmbamisest ja teeninduspunktide arvust, kõlas ettevõtjate arvamus.

Riigikogu liikmed esitasid küsimusi ettevõtlustoetuste, ekspordi edendamise ja avaliku halduse teemadel. Ühiselt tõdeti, et sellised kohtumised on olulised ning vajadusel korratakse neid ka edaspidi.

„Pole mingit põhjust arvata, et riik ja poliitikud teevad ratsionaalsemaid majandusotsuseid kui ettevõtjad – mida rohkem raha ringleb äris, seda kiiremini majandus kasvab,“ sõnas Luman kohtumist kokku võttes.

Riigikogu majanduskomisjoni kutsel tutvustasid olukorda Eesti majanduses ning tegid ettepanekuid majanduskasvu kiirendamiseks Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman, peadirektor Siim Raie ja poliitikadirektori kt Mait Palts kommenteerisid olukorda Eesti majanduses ning tegid ettepanekuid majanduskasvu kiirendamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2008, 12:39
Otsi:

Ava täpsem otsing