Danske bank: Eestil languse põhi käes, euro võib viibida

12. august 2009, 11:52

Kiirhinnangus Eesti teise kvartali SKP
numbrile märgib Taani Danske bank täna, et esialgsel hinnangul 16,6 protsendi
suurune kukkumine on oluliselt parem näitaja kui pank ise ning paljud teised
analüütikud prognoosisid.

„Paistab, et majanduslanguses on põhi käes,“ märgib Danske banki Balti riikide analüütik Violeta Klyviene. Danske bank ootas Eestis langust 19,4% ning analüütikute keskmine hinnang oli -18%.

Aasta teises pooles prognoosib Danske bank Eestis nõrka pööret paremusele, ehkki olulist rolli märgib siin ka statistiline võrdlusbaas.

Klyviene kirjutab, et jaekaubanduses on Eestis juba näha stabiliseerumise märke, kuid tööstustoodangus jätkub vabalangus mitmendat kuud. Enamik tegevusvaldkondi majanduses on languses ning nii on siseturu nõudluse väljavaated „üpris negatiivsed“.

Aasta kokkuvõttes prognoosib Danske bank Eestis tänavu SKP langust 13-15%le ning ka tuleval aastal pole veel majanduse märgatavat toibumist loota.

Eesti majandus on teiste Balti riikidega võrreldes paremas seisus. Samas paneb SKP kiire langus riigi rahalise seisu väga suure surve alla. Äsja kärpis reitinguagentuur S P Eesti riigireitingut, mis väljendab peamiselt muret, et euro käibelevõtt Eestis lükkub edasi. Eelarvekärbetest hoolimata on suur risk, et riigieelarve defitsiit tuleb lubatud 3% piirist tänavu kõrgem, kirjutab Danske banki analüütik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2009, 16:21
Otsi:

Ava täpsem otsing