Katre Pilvinski • 19. mai 2010 kell 11:10

Viks: keeldu vajab tahtlik manipulatsioon

Keelustada on vaja eelkõige otsene ja tahtlik turumanipulatsioon ning see on Eestis juba tehtud, sõnas Tallinna börsi tegevjuht Kalle Viks.

"Liikmed (pangad, maaklerfirmad) peavad olema suutelised kõik enda ja oma klientide poolt sõlmitud tehingud kokkulepitud ajal arveldama. Positsioonide katmine käib liikme ja tema kliendi (investori) kokkuleppe kohaselt," kommenteeris Viks.

"Keelustada on vaja eelkõige otsene ja tahtlik turumanipulatsioon ning see on Eestis juba tehtud. Kui me ka tahaksime, ei oleks aus, õige ega korrektne reguleerida tehinguid või kauplemisvõtteid lähtuvalt nende suunast," lisas ta.

Viks rääkis, et müügitehing aktsiaid omamata ei pruugi olla halvem kui ostutehing raha omamata. Oluline on see, et kauplejad (investorid ja spekulandid) ei kaupleks üle oma võimete ja materiaalse taluvuse ega seaks seeläbi ohtu turu korrapärast toimimist.

"Kui aktsiate lühikeseks müük on kaetud laenatud aktsiatega, ei ole turu toimimine ohus. Turud liiguvad nii üles kui alla ning investoritel peab olema võimalus mõlemas suunas nägemust omada ja vastav positsioon võtta," selgitas Viks.

Samas tõdes ta, et inimesed on muidugi oma olemuselt leidlikud ning ühe võtte keelustamine võib kaasa tuua järgmise esilekerkimise. Oluline, et nii investorid kui ka börsiliikmed suudaks säilitada selge mõistuse ning hinnata oma positsioonide riskantsust adekvaatselt.

"Kuni see õnnestub, ei näe me ilmselt suuri tõrkeid turgude toimimises. Küllap on ka meie turgude likviidsus põhjuseks, et katmata lühikeseks müük on väga riskantne ja Eestis mittelevinud," ütles Viks.

 

Hetkel kuum