26. mai 2010 kell 18:43

Itaalia kärbib 25 miljardit eurot

Itaalia peaministri Silvio Berlusconi sõnul on Itaalia poolt planeeritav 24,9-miljardiline eelarve kärbe „hädavajalik“ kaitsmaks eurot.

Itaalia samm järgneb üleeuroopalisele pingutusele näidata, et üheskoos suudetakse toime tulla hiiglaslike eelarve defitsiitidega ning kaitsa eurot, mis on ainuüksi selle aastaga kukkunud 15%, vahendab Bloomberg.

Itaalia plaanib vähendada defitsiiti sedavõrd palju, et riik mahuks Euroopa Liidu poolt nõutavasse 3% piiridesse. Selleks soovib riik vähendada eelarve puudujääki praeguselt 5,3%-lt sisemajanduse koguproduktist 1,6% võrra aastaks 2012.

„Nõutavad ohverdused on meie valuuta kaitsmiseks hädavajalikud,“ ütles Berlusconi Roomas antud pressikonverentsil. „Euro kaitsmine tähendab Itaalia tuleviku päästmist.“

Kreekast alguse saanud probleemide ajel tõusis laenamise kulukus kogu Lõuna-Euroopas, mis tekitas lisaprobleeme riikides nagu Portugal, Hispaania ning Itaalia. EL-i juhid leppisid kokku 750 miljardi euro suuruses abipaketis, mis on suunatud probleemsete riikide abistamiseks ja euro tugevdamiseks, kuid samas sundides eespool nimetatud riike massilisteks eelarvekärbeteks.

Itaalia kärped sisaldavad endas avaliku sektori palkade külmutamist järgmiseks kolmeks aastaks ja 10%-list eelarvekärbet ministeeriumitele. Lisaks saavad kohalikud omavalitsused ühtekokku 4,5 miljardit eurot vähem raha kasutada, illegaalsed ehitised saavad osalise amnestia ning tõhustatakse maksupettuste vastu võitlemist.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum