Sirje Rank • 4. juuni 2010 kell 9:51

Euroopa kasvu vedas eksport ja riigi raha

Euroopa majanduse kasvu aitasid esimeses kvartalis üleval hoida eksport ja avaliku sektori kulutused, samas kui ettevõtete investeeringud jätkuvalt mõõnasid, teatas Eurostat.

Euroalal kasvas eksport läinud aasta neljanda kvartaliga võrreldes selle aasta esimeses kvartalis 2,5% ning avaliku sektori kulutused kasvasid 0,6%. Ettevõtete investeeringud olid aga languses juba kaheksandat kvartalit järjest, kahanedes 1,1%.

SKP kasvas esimeses kvartalis nii euroalal kui ELis tervikuna keskmiselt 0,2%, vastates Eurostati esialgsele hinnangule, mis avaldati 12. mail, vahendas agentuur Bloomberg.

Eksport eelkõige Aasia turgudele kannustas majanduse kasvu tõenäoliselt ka jooksvas kvartalis. Näiteks teatas maailma suurim luksusautode tootja BMW nädalapäevad tagasi, et prognoosib tänavu tulude märkimisväärset kasvu. Samas võib toibumist pidurdada Euroopa kõrge tööpuudus ning mitmes riigis arvatust varem käivitatud säästukuur riigifinantside saneerimiseks.

„Tootmise elavnemine kajastub varsti järkjärgult ka firmade investeeringutes,“ ütles Bloombergile Nomura Internationali vanemökonomist Laurent Bilke. „Samas pole mingit alust tarbimise suhtes ülemäära optimistlik olla.“

Eratarbimine vähenes esimeses kvartalis eelmise kvartaliga võrreldes 0,1%, import kasvas 4%.

Esimeses kvartalis kasvas euroala SKP läinud aasta sama perioodiga võrreldes 0,6%, mis on esimene kasv aasta baasil 2008. aasta kolmandast kvartalist arvates. Eksport kasvas aasta baasil 6% ning avaliku sektori kulutused 2%. Ettevõtete investeeringud vähenesid 5%.

ELis tervikuna kasvas SKP aasta baasil 0,5% - kiireim oli kasv Slovakkias (4,5%) ning suurim langus Lätis 5,1%. Eelnenud kvartaliga võrreldes olid kiireim kasv Rootsis (1,4%) ja Portugalis (1%), suurim langus Leedus ja Eestis, vastavalt 3,9% ja 2,2%. (statistika on olemas 22 riigi kohta)

Võrdluseks kasvas USA SKP esimeses kvartalis aasta baasil 2,5% ning kvartali baasil 0,8%.

Euro kurss USA dollari vastu on tänavu alanenud 15%, toetades Euroopa eksporti.

Samas näitavad märgid, et majanduse toibumine võtab hoogu maha – aprillis kasvas tööpuudus Euroopas 10,1%le, mis on kõrgeim näit 1998. aastast ning tootmise kasvuhoog mais aeglustus. Usaldusindeksid näitavad ebakindluse kasvu. Kõige selle valguses prognoosivad analüütikud, et Euroopa Keskpank ei tõsta euroala intressimäärasid enne 2011. aasta keskpaika.

 

Hetkel kuum