Katre Pilvinski • 16. detsember 2010 kell 11:33

Pork: hinnatõus koos lollitamisega vihastab

Üldiselt tekitab hinnatõus vähe tundeid, kuid kui hinnatõusuga kaasneb lollitamine, siis on inimesed vihased, lausus Tallinna Ülikooli psühholoogia professor Mare Pork.

„Mida tunneb hindade tõustes klient? Ma arvan, et neid tundeid, mida hinnatõus tekitab, on suhteliselt vähe,“ nentis Pork. „Mida haritum on inimene, seda kergemalt ta hinnatõusu võtab. Kuid maailmapilt on kirju – see, mida keegi tunneb, on väga-väga erinev,“ lisas ta. 

 Ärevus tekib Porki sõnul siis, kui kerkib küsimus, kas saan hinnatõusuga hakkama. "Kuid kui inimene on poolteist aastat olnud töötu, siis on ta juba nii tuimestatud, et see ei jõua enam kohale,“ märkis Pork.

Porki sõnul ajab inimesed vihaseks aga see, kui hinnatõus käib lollitamisega koos. "Eesti inimesed tänavale ei lähe, Eesti inimesel pöördub see viha sissepoole ning ta vihastab üksi olles,“ kirjeldas professor.

„Olukord, mis muutub tapvaks, tekib siis, kui hinnatõusuga kaasnev finantsstress toob kaas eneseväärikuse languse, siis peetakse seda ohtlikuks. See muutub siis nii kriitiliseks, et oleks vaja sotsiaalset abi,“ sõnas ta.

Emotsionaalne reageering sõltub ka sellest, kui palju hinnatõusu selgitatakse. „Sõltub ka, kuidas meedia räägib hinnatõusust, kuid eestlane on individualist ja mõtleb läbi selle, mida meedia räägib,“ rääkis Pork.  Tema sõnul mõjutab vastuvõtmist palju haridus.

Hetkel kuum