Sirje Rank • 28. jaanuar 2011 kell 7:41

Saksamaa kütab euroala inflatsiooni

Saksamaal kiirenes hinnatõusu tempo jaanuaris viimase kahe aasta kõrgeimale tasemele, mis lisab tõenäosust, et energia ja toormehindade tõus viib euroala inflatsiooni soovitud ülempiirist järjest kaugemale, kirjutab Wall Street Journal.

Nii on järjest enam võimalik, et Euroopa Keskpangal tuleb euroala ääreriikide probleemidest hoolimata juba sel aastal intressimäärasid tõstma hakata.

Eile hoiatas keskpanga nõukogusse kuuluv Lorenzo Bini Smaghi, et keskpankurid ei saa ignoreerida importkaupade ning toiduainete ja toorme hinnatõusu.

Tarbijahinnaindeks tõusis Saksamaal aastatagusega võrreldes jaanuaris 1,9%-le detsembri 1,7 protsendilt. See on kiireim tõus 2008. aasta oktoobrist. Inflatsiooni kannustas eelkõige kütuse ning puu- ja juurviljade hinnatõus. Hindu hoidsid tagasi aasta alguse allahindlused.

Inflatsiooni trend euroalal on analüütikute sõnul üles, kuna toiduainete, toorme ja kütuse hindade tõus hakkab vaikselt tarbijatele edasi kanduma.

Euroopa Komisjoni igakuine uuring näitas, et tarbijate inflatsiooniootused on enam kui kahe aasta kõrgeimal tasemel. Kui töötajatel õnnestub välja nõuda inflatsiooni korvamiseks kõrgem palk, võivad hinnad veelgi tõusta. Just nende nn „teise ringi“ mõjude eest on viimastel nädalatel hoiatanud Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet.

Detsembris kiirenes euroala inflatsioon 2,2%le, mis ületab sihiks seatud 2% taseme. Saksamaa inflatsiooninäitajate põhjal prognoosivad analüütikud, et jaanuaris jätkas inflatsioonitempo kasvu.

„Kui euroalal on mõni riik, kus energia ja toiduainete hinnatõus riskib lähiajal põhjustada nn teise ringi mõju, siis on see Saksamaa,“ ütles ING Banki ökonomist Carsten Brzeski. Pärast seda kui sakslased on 10 aastat palganõudmisi vaos hoidnud, ergutab riigi jõudne majanduskasv ja tööpuuduse langus sakslasi nüüd ka kõrgemat palka nõudma, mis tähendab Euroopa keskpangale tõsist peavalu, jätkas ta.

Bini Smaghi hoiatas, et toorme hinnad jätkavad tõusu vastavalt globaalse majanduse kasvule ja mitte euroala aneemilisele majanduskasvule. Samas paistab, et arenevatest riikidest imporditud kaupade inflatsiooni pidurdav mõju on lõppenud.

Hetkel kuum