Riske palju, samuti võimalusi ravida kriisi tekitatud haavu

Nouriel Roubini 01. veebruar 2011, 00:00

Maailmamajanduses püsivad sellelgi aastal eelmise aasta trendid. Neiks on arenenud riikide aneemiline, oodatust kehvem U-kujuline taastumine (ettevõtted ja eraisikud jätkavad oma bilansside korrigeerimist) ja tekkivate turgudega riikide jõulisem V-kujuline taastumine tänu tugevatele makroökonoomilistele, finantsilistele ja strateegilistele alustele. See suurendab maailmamajandust ligi 4%, seejuures arenenud riigid kasvavad umbes 2% ja tärkavate turgudega riigid 6%.

Sel stsenaariumil on aga oma riskid. Üks olulisemaid neist on Euroopa finantsnakkuse jätkumine, kui eurotsooni probleemid levivad edasi. Teine oht üleilmsele kasvule on USA, mis seisab ilmselt silmitsi kinnisvaraturu topeltlanguse, kõrge tööpuuduse ja töökohtade loiu loomise, püsiva krediidikitsikuse, eelarvedefitsiitide ja kasvavate laenukuludega.

Hiinas jt tekkivate turgudega majandustes võivad viivitused poliitika karmistamisel toita majanduskasvu ja inflatsiooni, mis forsseerib hilisemaid rangemaid regulatsioone ja piiranguid, mistõttu Hiina riskib eriti kõva maandumisega. Samuti on oht, et kapitali sissevoolu tekkivatele turgudele juhitakse halvasti, õhutades sellega krediidi- ja kinnisvaramullide tekkimist. Lisaks võivad nafta, energia ja tarbekaupade hindade edasised tõusud suurendada inflatsioonisurvet tekkivatel turgudel. Peale selle jäävad suureks valuutapinged ning terenduvad paljud suured geopoliitilised riskid. Eksisteerib ka küberrünnakute oht, nt kättemaksuks WikiLeaksi-vastasele kriminaalasjale.

Kuid on ka mitmeid tõusuriske. USA ettevõtlussektor on tugev. Samuti võib eurotsoon Saksamaa juhtimisel liikuda suurema majandusliku ja poliitilise ühtsuse suunas (eriti mõned eelarveliidu vormid). Vahepeal võib kasv Saksamaal ja eurotsooni "tuumikus" kiireneda.

Maailmamajanduse langus- ja tõusuriskid püsivad tasakaalus. Pärast nelja aastat (2007-2010) langust või oodatavast kehvemat taastumist kestab bilansside korrigeerimine, mis võib viia väiksema säästmise ja suurema kulutamiseni kasvu võimendamiseks arenenud riikides. Finantskriisi mõjud püsivad, kuid tugevam kasv võib parandada paljud, eriti võlgadest tekitatud haavad.

Siiani on maailmamajanduse langus- ja kasvuriskid olnud tasakaalus. Kui valitsuste kaine poliitika arenenud ja suuremates tekkivates majandustes suudab ohjeldada poliitilisest ja strateegilisest ebakindlusest tulenevaid ohtusid, mis valitsevad aasta esimeses pooles, võib maailmamajanduse taastumine aasta teises pooles ja 2012. aastal olla tunduvalt jõulisem.

Copyright: Project Syndicate, 2011, www.project-syndicate.org

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing