Indrek Kald • 22. veebruar 2011 kell 7:50

Ekspordijuhiks tahtjate seas napib skandinaavia keelte oskajaid

EASi rahvusvahelise värbamis- ja koolitusprogrammiga "Ekspordirevolutsioon" liitumiseks on tänaseks taotluse esitanud ligi 40 ettevõtet ja üle 200 ekspordijuhi kandidaadi, ent napib skandinaavia keelte oskajaid.

"Kuigi kandideerijate seas on palju mitmete võõrkeelte valdajaid, oodatakse ettevõtete prioriteetseid huve silmas pidades senisest enam avaldusi skandinaavia keelte valdajatelt," ütles programmi vedava Marketingi Instituudi juhataja Anu-Mall Naarits.

"Meil on juba piisavalt neid tublisid kõrgharitud inimesi, kes inglise keele kõrval valdavad soome ja vene keelt, on ka üksikuid prantsuse, hispaania, itaalia, saksa, araabia, ungari ja türgi keele valdajaid. Kuigi esindatud on ka rootsi ja norra keele oskajad, on neid siiski liiga vähe arvestades meie programmiga liitunud ettevõtete primaarset huvi just neid keeli kõnelevate turgude vastu," sõnas ta. "Järgneva nädala jooksul ootamegi ennekõike avaldusi skandinaavia keelte ja kogemusega noortelt," lisas Naarits.

Tema ütlusel on programmiga liitumise vastu napi kahe nädala jooksul huvi tundnud mitmed spetsialistid ja juhid, kes seni elanud-töötanud välismaal. "Tundub, et eksporditöö on üks kojunaasmise reaalseid motivaatoreid haritud ja mitmekülgse töökogemusega inimestele,“ märkis Naarits.

Tema sõnul on avalduse saatnute seas näiteks kolmekümnendates meesterahvas, kes juhtinud edukalt mitmeid rahvusvahelisi IT-projekte, üks kahekümnendates majanduskõrgharidusega neiu, kes töötab praegu Saksamaal saksa keele ja matemaatika õpetajana, kolmekümnendates eduka kinnisvara arenduse taustaga mees, kes täna elab ja teeb äri Belgias, samuti üks ühes araabia riigis elav ja praktiseeriv arst.

"Ekspordirevolutsioon" on aastane arenguprogramm, mille käigus otsitakse paralleelselt 25 ekspordipotentsiaaliga Eesti ettevõtet ning 25 kõrgharitud ja vähemalt kahte võõrkeelt valdavat välismaal elamise kogemusega tööotsijat, kes oleks huvitatud nendes ettevõtetes ekspordijuhina töötamisest.

Nii ettevõtted kui tööotsijad leitakse ja viiakse omavahel kokku märtsis, seejärel valitakse neist välja 25 potentsiaalikamat, kes saavad osaleda aasta vältel kokku 21 päeval tugevatasemelistes rahvusvahelistes müügi- ja ekspordisuunitlusega koolitustes. Enamus koolitusi toimub maailmas kõrgelt tunnustatud koolitajate nagu Fons Trompenaarsi, INSEADi professori Albert A. Angehrni ja Shangais asuva Hiina Rahvusvahelise Ärikooli õppejõu Per V. Jesteri käe all. Kõik aastase progammi lõpetajad saavad ka tunnustataud Rahvusvahelise Kaubanduse Juhtimise diplomi.

Hetkel kuum