Koit Brinkmann • 25. märts 2011 kell 4:35

Moissejev – Narva hall kardinal

Narva linna halliks kardinaliks kutsutav Aleksandr Moissejev alustas Narvas äritegevust 1990ndate lõpus.

Venemaal 1968. aastal sündinud Aleksandr Moissejev lõpetas 1987. aastal Tallinna Polütehnikumi tehnik-elektriku erialal. Mehe enda sõnul ei ole ta valitud erialal kunagi töötanud, küll olnud ta 1990ndate alul kooperatiivide ajal tegev äris. 1996. aastal sai Moissejev Eesti kodakondsuse.

Moissejevi varasemast tegevusest räägitakse Narvas uskumatuid jutte. Näiteks seda, et veel 1990. aastate algul töötas ta Riias Nõukogude armee eriosakonnas. 1998. aastal olevat ta Eestisse tulnud Venemaalt Saranskist, kust ta põgenenud, kuna petnud kompanjone hotelli- ja kasiinoäris. Moissejev on ise need jutud ümber lükanud.

Kreenholmi äripartner1990ndate lõpust alates tegutses Moissejev juba Narvas. Fervesta Grupi nimeline osaühing müüs Narva Kreenholmi ettevõtetele õmblustarbeid - niite, nööpe, lukke jms. Senised tarnijad lükati kas kõrvale või siis osteti neilt kaup ja müüdi tehasele suure vaheltkasuga.

1998. aasta suvel astus ta Keskerakonda, juhtis vahepeal erakonna Narva piirkonda. Saades linnavolikogu liikmeks, hakkas ta jõuliselt linna otsuseid enda ja oma sõpruskonna kasuks suunama. Äripäev on kirjutanud selle sõpruskonna äridest linnale kuuluva kinnisvaraga.

2008. aasta augustis pidas kaitsepolitsei Moissejevi kinni kahtlustatuna 100 000kroonise altkäemaksu andmises Ida politseiprefektuuri majanduskuritegude talituse juhile Jevgeni Fedorenkole. Vastutasuks pidi Fedorenko tegema kahes kriminaalasjas Moissejevile sobiva otsuse.

Jäi kohtus süüdiViru maakohus mõistis Moissejevi süüdi altkäemaksu lubamise ja andmise katses, karistuseks määrati kümne kuu pikkune vangistus. Hiljem muutis Tartu ringkonnakohus süüdimõistmise kvalifikatsiooni pistise lubamise ja andmise katseks, karistust ei muudetud.

Linnas imestatakse, miks läks tavaliselt ettevaatlik ja kaval Moissejev ise raha üle andma. Ta pidi ikka väga kindel olema selles, et asi toimib. Arvatakse, et mängus võis olla ka Ossipenko käsi, kuid sellele infole pole mitte mingisugust kinnitust.Narva linnavolikogu juht Mihhail Stalnuhhin on öelnud, et Moissejevit provotseeriti raha andma. Mullu novembris vanglast vabanenud Moissejev asus tööle linnale kuuluvas ASis Narva Bussiveod, samuti on ta säilitanud nõukogu liikme kohad linnale kuuluvates ettevõtetes.

Selle aasta jaanuaris arvati Moissejev hoolimata Narva piirkonna juhtide vastuseisust Keskerakonnast välja.

Hetkel kuum