Indrek Kald • 31. märts 2011 kell 6:37

Röövijad: eestlaste tervis on hea

Eestlaste röövimise Liibanonis võttis omaks "Taassünni ja reformi liikumine". Nende kinnitusel on seitsme eestlase tervis hea ning peagi esitatakse nende vabastamise tingimused.

Organisatsioon saatis e-kirja araabiakeelsele Liibanoni portaalile lebanonfiles.com. Kirjast selgub, et eestlased on hea tervise juures. Nende vabastamise tingimused esitatakse peatselt.

"Taassünni ja reformi liikumine" oli portaalile saadetud kirjale lisanud tõestuseks ka August Tillo ja Kalev Käosaare ID-kaardi koopiad ning Madis Paluoja passi koopia.

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul tuleb rühmituse teadet eestlaste kohta võtta tõsiselt vaatamata sellele, et praegu saatis rühmitus vaid fotod röövitute ID-kaartidest, mitte pilte või videopilte otseselt inimestest, mida tavaliselt tehakse.

"Vaatamata sellele on see väga oluline informatsioon ja sellest tulenevalt võib arvata, et meie kodanikud on elu ja tervise juures," märkis Mihkelson ERRile.

Siiski on saabunud info tema hinnangul poolik. "Ühest küljest teatatakse, et meie kodanikud on nende käes röövituna, aga samas jäetakse ütlemata, kas see nõue, mida nende vabastamiseks esitatakse on poliitiline või lunaraha. Kui vaadata rühmituse nime, siis selles peegeldub poliitiline taust, aga enne kui pole lause teine pool välja öeldud, pole mõtet spekuleerida," rääkis Mihkelson.

Välispoliitika eksperdi Hannes Hanso sõnul tasub Liibanoni meedia teatesse eestlaste röövi eest vastutuse võtnud rühmituse kohta suhtuda kahtlusega, kuid samas ei saa seda ka eirata.

Hanso ütles ERRile, et tema ei ole organisatsioonist nimega "Taassünni ja reformi liikumine" kunagi kuulnud. Ta ei osanud ka arvata, kes võiks sellise nimega rühmituse taga seista ning pole koguni kindel, kas üldse selline organisatsioon olemas on. Hanso pidas võimalikuks, et tegu võib olla lihtsalt julma naljaga.

Hanso tõdes, et igasuguste röövimiste või pommiplahvatuste puhul võtavad tihtipeale vastutuse mitu eri rühmitust, kes tahavad sellega vaid oma organisatsioonile ja selle eesmärkidele tähelepanu tõmmata.

Portaali Lebanon Files kirjastaja Rabh Haber ütles ERRile, et rühmitus "Taassünni ja reformi liikumine" on ilmselt vastloodud. "Ma ei olnud sellest rühmitusest varem kuulnud. See on kas vastloodud või kasutab varjunime," märkis ta.

Samas lisas Haber, et kuna rühmitus saatis fotod eestlaste isikudokumentidest, siis tuleb nende teadet võtta kindlasti tõsiselt.

Eesti välisministeerium kinnitas täna, et Liibanoni uudisteportaalile Lebanon Files on saabunud teadaanne ühelt grupeeringult, mille järgi on röövitud Eesti kodanikud nende käes.

Välisministeerium jätkab koostöös Liibanoni ametivõimudega edasist uurimist ja info kontrollimist, lisati ministeeriumist.

Seitse Eesti rattamatkajat rööviti Liibanonis eelmisel nädalal.

Hetkel kuum