Sirje Rank • 8. september 2011 kell 7:20

Holland: euroala vajab erivolinikku distsipliini hoidma

Euroopa Liit peaks nimetama uue mõjuka „eelarvekomissari“, kellel oleks voli nii euroala riikidele makse dikteerida kui kulutusi suunata, ning kes otsustaks ja määraks, kas üks või teine riik tuleks euroalalt välja heita.

Sellise ettepaneku teevad Hollandi peaminister Mark Rutte ja rahandusminister Jan Kees de Jager ajalehes Financial Times täna avaldatud arvamusartiklis.

Artikli autorite hinnangul peaks sellisel erivolinikul olema volitused valusate sanktsioonide määramiseks euroala norme rikkuvatele riikidele – sealhulgas voli jätta need riigid ilma ELi struktuurifondidest, vahendas agentuur Reuters.

Rutte sõnul sunnib tema esitatud plaan riike ELi nõutud kulupiiridest kinni pidama – eelarved tuleks esitada volinikule, kellele oleks voli neile vajadusel veto panna.

Kui aga riigid erivoliniku ettekirjutusi ei täida, tuleb sellised riigid sundida euroalalt lahkuma.

„Riigid, mis ei taha end sellele režiimile allutada, saavad valida euroalalt lahkumise. Kes iganes tahab euroalale kuuluda, peab kokkulepetest kinni pidama ja ei saa süstemaatiliselt reegleid rikkuda.“

„Tulevikus on kõige karmimaks karistuseks riigi euroalalt lahkuma sundimine,“ kirjutasid  Rutte ja de Jager.

Kolmapäeval avalikustas Rutte koos Hollandi rahandusministri ja majandusministriga plaani, milles seisab, et Holland kavatseb Euroopa Liidus teha lobitööd, et euroala norme rikkuvate riikide suhtes lastakse käiku karmimad sanktsioonid.

54% hollandlastest on läinud kuul läbi viidud arvamusküsitluste järgi seda meelt, et Kreeka ja teised perifeeriariigid tuleks päästmise asemel euroalalt pigem välja heita.

Hetkel kuum