Raivo Sormunen • 19. september 2011 kell 11:30

Kreeka tont vedas Euroopa börsid 2-3% miinusesse

Investorid ootavad kuidas suudab Kreeka täna veenda laenuandjaid selles, et riik ikkagi suudab oma maksejõuetust vältida.

Kreeka rahandusminister peab täna kell 14.00 Eesti aja järgi eurotsooni ja IMFi ametnikega telefonikonverentsi, mille teemaks lisatingimuste täitmine, et saada riigi pankroti vältimiseks kätte hädasti vajaminevad rahasummad, kirjutab uudisteagentuur AFP.

Nädalavahetusel toimunud Euroopa Liitu rahandusministrite kohtumisel Kreekale antavaid laenusummasid ei arutatud ning see on tekitanud turgudel lisapingeid.„Finantsturud arvasid naiivselt, et olukorra lahendamiseks astutakse mõningaid samme ja tõstetakse sellega investorite usaldust. Kuid midagi peale jätkuvate viivituste ei pakutud,“ märkis Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Euroopa aktsiaturgude juht Derek Halpenny.

Londoni börsiindeks FTSE 100 oli keskpäevaks järele andnud 2,1%, Saksamaa DAX30  3,2% ja Pariisi CAC 40 2,7%.  Möödunud nädala lõpus taas vaikselt kosuma hakanud euro on täna vajunud täna 1,378 dollarilt 1,368 dollarini.

Kõige suurema löögi all on pangandussektor, kuna investorid on hirmul mida teeb Kreeka laenude allahindlus pankade bilanssidega. Nii näiteks on Prantsuse panga Societe Generale aktsia 6% miinuses.

Kreeka meedia sõnul tuleb riigi valitsus pärast tänaseid kõnelusi välja uue 4 miljardi eurose kulude kokkuhoiu programmiga, kuid turgudel mingit usku enam Kreeka ellujäämisse ei ole. „Enamike turuosaliste jaoks pole küsimuseks, kas Kreekat tabab maksejõuetus, vaid millal ja kuidas see juhtub,“ märkis Rabobanki analüütik Jane Foley.

Hetkel kuum