Sirje Rank • 20. september 2011 kell 13:40

Maailma majandus ohtlikus faasis

Maailma majandus on uues ohtlikus faasis ning kasvuväljavaated on muutunud oluliselt ebakindlamaks, tõdes Rahvusvaheline Valuutafond IMF.

USA prognoosi on fond ajavahemikuks 2011-2012 eelmise prognoosiga võrreldes kärpinud terve protsendipunkti võrra ning 0,5-1 protsendipunkti vahele jäävad ka teiste arenenud riikide kasvuprognooside kärped. See ei jäta puutumata ka ekspordist sõltuvaid arenevaid turge, mis jätkavad küll jõudsat kasvu, kuid aeglasemas tempos.

Maailmamajanduse kasv aeglustub IMFi värske prognoosi järgi 2010. aasta 5%-lt tuleval aastal 4%-le ning riigiti on majanduskasvu tempod väga ebaühtlased.

Eelkõige on maailmamajanduse kasvuväljavaateid tumestamas arvatust aeglasem majanduskasvu taastumine arenenud riikides eesotsas USA ja Euroopa Liiduga. Teisalt õõnestab kasvu süvenenud ebakindlus finantsurgudel. Koosmõjus annab see eriti negatiivse efekti, eeldades poliitikutelt jõulisi samme väljavaate parandamiseks ja riskide vähendamiseks, nendib IMFi peaökonomist Oliver Blanchard prognoosi eessõnas.

Suurimad riskid on, et Euroopa võlakriis väljub kontrolli alt ning et USA majanduse olukord veelgi halveneb, kas siis poliitilisest patiseisust defitsiidi kärpimise üle või jätkuvast langusest kinnisvaraturul. „Mõlemal oleksid rängad tagajärjed maailmamajanduse kasvule,“ hoiatab IMF.

Et nii ei läheks, manitseb IMF poliitikuid nii USAs kui Euroopas jõulisi samme astuma. Euroopas soovitab IMF muuhulgas keskpangal intressimäärasid kärpida. Valitsustel, kellel võimalik, tuleks jätkata majanduse stimuleerimist.

Hetkel kuum