KredEx: anname tänavu kuus tehnoloogialaenu

Kadrin Karner, Anne Oja 16. oktoober 2011, 17:47

Tänavu rahastab KredEx uue tehnoloogialaenuga kuut projekti, tuleval aastal kasvab tehnoloogialaenude väljastamine 30ni.

Äripäeva küsimustele vastab KredExi ettevõtlusdivisjoni juht Lehar Kütt.

KredEx hakkas tehnoloogiainvesteeringuteks mõeldud allutatud laene pakkuma selle aasta mais. Nüüd, oktoobriks, on sõlmitud esimene leping. Kas see näitab ettevõtete vähest huvi konkreetse laenu vastu?

Ettevõtjate huvi tehnoloogialaenu vastu on ootuspärane. KredEx oli valmis tehnoloogialaenu pakkuma alates maist ning siis alustasime ka teavitusega. On loomulik, et teavitamisega alustamisest esimese lepinguni läheb aega, sest investeeringute kavandamiseks vajavad ettevõtjad aega. Vahele jäi ka suvi, mis on tavapäraselt keskmisest rahulikum periood.

Kas ootasite, et huvilisi on rohkem?

Kuna tegemist on täiesti uue teenusega, meil esimeseks aastaks suuri ootusi ei olnud. Iga uue asja tutvustamine ja juurutamine võtab aega. Lisaks ettevõtjate teadlikkusele uuest teenusest on oluline ka koostöö pankade ning liisingfirmadega, sest KredEx kaasfinantseerib tehnoloogialaenuga vaid investeeringuid, mida rahastab osaliselt ka pank või liisingfirma. Täpsemalt öeldes katab KredEx tehnoloogialaenuga masinate ja seadmete soetamise puhul panga või liisingu poolt nõutava omafinantseeringu osa.

Arvan, et võime rahul olla, kui rahastame tehnoloogialaenuga sel aastal ligikaudu kuut projekti. Tänaseks oleme teinud juba kaks positiivset finantseerimisotsust ning mitmeid projekte on menetluses.

Kui palju prognoosite, et tuntakse tehnoloogialaenu vastu huvi tuleval aastal?

Järgmiseks aastaks prognoosime huvi kasvu tehnoloogialaenu vastu koos ettevõtjate teadlikkuse suurenemisega uuest teenusest. Samuti on viimastel kuudel pankade ja liisingfirmade näol jõudsalt laienenud meie koostööpartnerite ring, kellega tehnoloogialaenu pakume. Prognoosime järgmiseks aastaks tehnoloogialaenuga ligikaudu 30 projekti rahastamist.

Millistele ettevõtetele on tehnoloogialaen mõeldud?

• Sihtgrupiks on töötleva tööstuse, mäetööstuse, elektrienergia tootmise, ülekande ja jaotuse ning jäätmetöötluse ja -kõrvalduse ekspordipotentsiaaliga projektid;
• Sihtotstarbeks on laenu või kapitalirendi tüüpi liisingu ettevõtja omaosaluse finantseerimine masinatesse ja seadmetesse investeerimise puhul;
• KredExi tehnoloogialaenu summa on kuni 2 mln eurot, kuid mitte rohkem kui 40% projekti maksumusest;
• Ettevõtte omakapital ja omafinantseering kokku peavad olema vähemalt 50% tehnoloogialaenu summast;
• Tehnoloogialaenu intress võrdub panga või liisingfirma pakutava laenu või liisingu intressiga või on kuni 2 protsendipunkti suurem sõltuvalt finantseerimismäärast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    16. October 2011, 17:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing