Raivo Sormunen • 25. oktoober 2011 kell 8:16

Hansapanga aktsia oleks börsil pigem peksupoiss

Eestlaste jaoks aastate jooksul väärtpaberi sümboliks kujunenud ning enam kui kuue aasta eest börsilt minema viidud Hansapanga aktsial ei läheks praegu Tallinna börsil tõenäoliselt hästi.

Ehkki Hansapank viidi Swedbanki poolt Tallinna börsilt juba 2005. aasta suvel, võib oletada, et kui aktsia oleks börsile jäänud, oleks praeguseks suur osa tema särast ka tuhmunud.

Swedbank hindas Hansapanga turuväärtuseks oma ülevõtmispakkumise raames 67 miljardit krooni (4,28 miljardit eurot). Võrdluseks – 2009. aasta alguses oli aga Swedbanki grupi enda turuväärtusest järel vaid 2-3 miljardit eurot ja jutud käisid koguni panga võimalikust pankrotist. Hetkel on Rootsi panganduskontserni turuväärtus kosunud muljetavaldava 10,5 miljardi euroni, kuid väga palju ei saa sealt Balti riikide arvele kirjutada.

Kõige adekvaatsemana võiks Swedbanki Baltimaade üksuse hindamiseks võtta aluseks Gild Corporate Finance'i analüüs, mis hindas paar nädalat tagasi avaldatud Eesti väärtuslikemate ettevõtete edetabelis Swedbank ASi väärtuseks aasta alguse seisuga 1,845 miljardi eurot.

Arvestades, et alates aasta algusest on Swedbanki aktsia Stockholmi börsil langenud 4%, kuid Baltimaades on kasv endiselt kängunud (laenude maht on aastaga langenud ligi 10%), siis tõenäoliselt pole Swedbank ASi väärtus ka 2011. aastal kasvanud.

Ehk siis enam kui kuue aasta tagusest ajast oleks Hansapanga aktsia kaotanud praeguseks tõenäoliselt enam kui poole oma väärtusest.

Loomulikult on see oletus, aga tõenäoliselt oleks väärtpaberil olnud väga raske liikuda kaasa turuga (OMX Tallinn indeks), mis on hetkel praktiliselt samal tasemel kui 2005. aasta suvel.

Nii et börsi likviidsuse mõttes on loomulikult Hansapanga aktsia börsilt lahkumisest endiselt väga kahju, kuid panga väikeaktsionäridele oli see takkajärgi siiski parim võimalik lahendus.

Hetkel kuum