19. detsember 2011 kell 15:07

Euro saatus selgub I poolaastal

Deutsche Banki peaökonomist Thomas Mayer usub, et euro püsimajäämine selgub 2012. aasta esimeses pooles ja valuuta saatus sõltub eelkõige Itaalia valitsuse võimest reforme ellu viia ja riigi majandust stabiliseerida.

Thomas Mayeri sõnul on väga tõenäoline, et Itaalia uuel tehnokraatide valitsusel õnnestub riik kõige halvimast päästa, vaatamata sellele et tegu on väga keerulise ülesandega. Endine Euroopa Komisjoni liige Mario Monti tõusis eurotsooni suuruselt kolmanda majanduse peaministritoolile novembris pärast skandaalse Silvio Berlusconi tagasiastumist.

Palju sõltub ka Kreeka edasisest tegevusest, mille valitsusel seisavad ees sama rasked ajad kui Itaalial. Riigil tuleb teha lõpp suurele hulgale senistele tegevustele, millel polnud erilist majanduslikku väärtust, peale panuse valitsuse kulude suurendamisse. Mitmed analüütikud usuvad siiski, et kui valitsusel see õnnestub, suudab Kreeka enda lõpuks aja jooksul taas üles ehitada. Kreeka valitsuse defitsiidi vähendamise kava üheks oluliseks osaks on riigi varade massiline erastamine, mille kaudu loodetakse ka osa võlast nn. süsteemist välja saada.

Vaatamata euro päästmise lootustele, usub Mayer samas, et aasta esimeses pooles ootab eurotsooni „sügav majanduslangus” ja turgude negatiivse meelestatuse tõttu läheb langusest väljumiseks suure tõenäosusega vaja keskpankade sekkumist. Siiani on Euroopa Keskpank korduvalt keeldunud võtma nn. viimase väljapääsu laenuandja rolli, kuid üha valjemini kõlavad ennustused, et olukorra sunnil leiab viimane siiski varsti mooduse, kuidas võlakriisi lahendamisse rohkem sekkuda.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum