Äripäev tegi tulemusvestluse kaheksa IRLi nõunikuga, kes vahetult enne valimisi riigipalgale pandi, kuid nõunike jaoks kujunes töötulemustest rääkimine üllatavalt keeruliseks.
"Peate mind mõistma, kogu see teema on praegu väga sensitiivne," manitseb majandusministeeriumi poliitnõunik ja IRLi liige Madis Kübar meid uksel. Tal jäävad sõnad kurku kinni, kui mõistab, et soovime rääkida tema palgast ja töötulemustest.
Kohtume Kübaraga Harju tänava ministeeriumi uksel. Kabinetti ta meid ei kutsu, et kõrvalisi kõrvu ja silmi vältida. Pealegi seisab meil Kübaraga ees tulemusvestlus, seega sobib Wabaduse kohvik usalduse loomiseks ideaalselt.
Nõunik mures hoopis ministri maine pärast
On 30. november. Majandusminister Parts on veel kõige tõenäolisem kandidaat IRLi esimehe kohale ja tema nõunik Kübar ei soovi ülemuse rinnaesisele ühtegi plekki. Seetõttu palub ta tungivalt intervjuu edasi lükata veebruari, kui IRLi suurkogu on läbi. Suurkogul nimelt valitakse erakonnale uus esimees. Aga just tol kolmapäeval läheb tele-eetrisse "Pealtnägija" saade, mis avalikustab Partsi lähikonda kuuluvate IRLi poliitikute Indrek Raudse ja Nikolai Stelmachi elamislubadega äritsemise.
Parts teab juba sel hommikul, et midagi on tulekul. Tema nõunikul Kübaral pole sellest aga aimugi. Ta kardab rääkida midagi, mis võiks ülemusele kahjuks tulla, ja üritab ajakirjanikku veenda loobuma poliitilistest nõunikest artikli kirjutamise ideest. "Mul pole praegu mure enda pärast, vaid oma ülemuse Partsu pärast, sest võitlus peaks olema aus ja kõigile peaks olema tagatud võrdsed võimalused (erakonna suurkogul - toim). Kõik see mõjutab, sest lehte loevad ka erakonna liikmed," räägib Kübar.
Nõunik: "See on olnud sõpradevaheline jutt"
Siiski muretseb ta ka enda pärast - tal on ministriga kõne alla tulnud juba uued karjäärivõimalused, mida lähemalt tutvustamast keeldub. "See on olnud sõpradevaheline jutt," ütleb Kübar. Aasta alguses IRLi nimekirjas kandideerinud mehe kontole kogunes 192 häält. Riigikokku ta ei saanud.
Nüüd stopp! Kes on ikkagi Kübar, et ta end Partsi sõbraks nimetab ja temaga karjäärivõimalusi vaeb? Tegu on ühe IRLi parteisõduriga kaheksast, kes möödunud aastal riigi palgale võeti. Mullu oli erakonna jaoks ka rahaliselt keeruline aeg. Müüki pandi Wismari tänava peakontori hoone ja erakonna võlg muudkui keris, jõudes lõpuks koguni 721 000 euroni. Kokkuhoiu mõttes oli kasulikum piirkondade kontorite töötajad suunata tööle ministeeriumidesse või maavalitsustesse.
Septembriks vähendas IRL oma võlgu neli korda ja möödunud aastal saadud nõunikuametist lahkus ka neli erakonna liiget. Pooled neist on veel tööl - üks on Kübar. Lisaks töötab Partsi alluvuses veel endine õpetaja Maria Kasepalu. Kübara ja Kasepalu tausta küsides selgub, et kõrgharidust neil pole, ehkki ametijuhend seda nõuab. Nad küll mõlemad käivad ülikoolis, kuid Kübara õpingud kestavad juba kümnendat aastat. Kasepalu hoidub selleteemalistele küsimustele vastamast.
Kusjuures, kõike seda arvesse võttes on nende töötasu päris kopsakas: möödunud aasta seisuga oli Kübara keskmine kuusissetulek 1744 eurot ja Kasepalul 1420 eurot.
Eks-nõunikud on eriti tõrksad
Siiski, eesmärk pole Kübarat ega Kasepalu risti lüüa. Tegelikult oli Äripäeval kavatsus nõunikega aasta lõpu puhul läbi teha tulemusvestlus. See aga ei õnnestunud, sest enamus IRLI endistest ja praegustest nõunikest ei osanud välja tuua oma töö sisulisi tulemusi.
Need, kes on tänaseks ametist lahkunud, ei soovi meenutada oma kordaminekuid endises ametis. "Ma ütlen veel kord, ma ei tööta enam nõunikuna. See on üks etapp minu elust, mis nüüd on läbi, ja nüüd tegelen ma teiste asjadega," ütleb endise kaitseministri Jaak Aaviksoo endine nõunik Tiit Kirsipuu. "Iseenda tööle tagantjärele hinnangu andmist ei pea ma sobilikuks," sõnab ka endise haridusministri Tõnis Lukase endine nõunik Kati Kuusk.
Margit Nurmeotsa toonis on tunda ärritusnooti, kui kõne alla tuleb tema endine töökoht Rapla maavalitsuse nõunikuna. Rapla maavanem on IRLi kuuluv Tiit Leier, kes enne maavanemaks minekut töötas majandusminister Juhan Partsi poliitnõunikuna.
"Ma ütlen teile ausalt, ma ei näe nagu põhjust vastata nendele asjadele. See on ju väga kaua aega tagasi toimunud asi," põikleb Nurmeots.
Ärge palun tüüdake mind nende küsimustega!
Veel ärevamaks muutub asi siis, kui palun endistel ja praegustel nõunikel välja tuua kolm parimat nõuannet, mis nad on oma ülemusele andnud. "Palun ärge tüüdake mind enam nende küsimustega, ma tõesti ei taha vastata," vastab Nurmeots. "Ma praegu siin hommikul küll midagi välja tuua ei oska," ütleb Tiit Kirsipuu.
Nurmeots palub enda nime üldse mitte mainida, sest talle ei meeldi oma nime lehest lugeda. Seda eriti pärast eelmist talve, kui tema IRLi poliitnõuniku riigipalgale võtmine avalikustati. Samal päeval, kui Kübar üritab majandusministeeriumis ajakirjanikku ümber veenda, pidi toimuma intervjuu ka Kübara kolleegi Kasepaluga. Üsna pea pärast vestlust Kübaraga tühistab Kasepalu kiirelt kokkusaamise. Ta lendab järgmisel päeval kahenädalasele reisile ega leia järsku enam aega kohtumiseks, ehkki on andnud selleks varem nõusoleku. Muude reisieelsete tegemiste juures rõhutab ta kaks korda, et peab poest palsamit ostma minema.
Parts tõttab asja päästma
Paratamatult tekib küsimus, mis tööd need inimesed riigipalga eest teevad või teinud on? On see pigem riigi- või erakonnatöö? Kas nad üldse tööd teevad? Nendele küsimustele jäävad vastused saamata, sest osa nõunikke ei oska või ei taha vastata ja teiste telefonid jäävad tummaks ka siis, kui eelnevalt on telefoniintervjuuks täpne aeg kokku lepitud.
Pärast korduvaid vastamata kõnesid IRLi kuuluvatele endistele ja praegustele poliitnõunikele viskub nende eest tulle hoopis majandusminister Parts, kes ise ajakirjanikuga ühendust võtab. Parts selgitab, et poliitnõuniku amet ongi selline, millele ei saa panna mõõdikuid. "On töökohti, kus on mõttetu tulemusi mõõta. Pigem on küsimus selles, kas minister on tööga rahul, kas need materjalid on kvaliteetsed, kas informatsioon on piisav ja probleemid kaardistatud. Mõõdikute ülesseadmiseks on sul vaja veel kahte nõunikku," ütleb Parts.
Ta lisab, et minister vajab ametisse oma partei liikmeid, sest nii saab ta end rahvaga sidustada. "Kujutate ju ette, et kohtumisi tuleb ette valmistada, informatsiooni tuleb hankida, materjale ja taustu tuleb uurida. Iga kohtumine nõuab ettevalmistust. See ongi üks osa poliitilise staffi tööst."
Seotud lood
Satiiriseriaali „Riigimehed“ austajatele ehk meenub, kuidas sotsiaalse sidususe ministrit abistas poliitnõunik ehk „juhe“: atsakas parteilane, vorstivabriku omaniku poeg, kes aitas ministrit tema esimestel sammudel suures poliitikas. Seriaal pole päris elu, kuid pea igas ministeeriumis töötab üks või mitu poliitnõunikku, kes kuuluvad ministriga ühte parteisse, kirjutab ajakirjanik Katariina Krjutškova.
Nõunikud peavad olema spetsialistid ja suutma selgitada oma ülesandeid, leiab endine kaitseväe juhataja nõunik ja praegune riigikogu korruptsiooni-vastase erikomisjoni juht Andres Anvelt.
Majandusministri Juhan Partsi sõnul vajab minister poliitnõunikke, kes toetavad ministrit ja suhtlevad huvigruppidega, kuid nõunike konkreetsete töövõitude nimetamisel jääb ka minister hätta.
Avaldame ühe tulemusintervjuu praeguse majandusministri Juhan Partsi nõuniku Madis Kübaraga, kes peab enda läinud aasta tööd tulemusrikkaks, sest minister on tasemel.
Ajalugu kordub: möödunud aasta 26. septembril esitleti Berliinis intrigeerivaid telefone Xiaomi 13T ja Xiaomi 13T Pro, tänavu, samuti 26. septembril ja samuti Berliinis esitles Xiaomi oma uusimaid telefone
Xiaomi 14T ja
Xiaomi 14T Pro. Hetkel kuum
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Plaanivad Prantsusmaale tehase rajada
Tagasi Äripäeva esilehele