Sirje Rank • 28. jaanuar 2012 kell 8:12

Saksamaa tahab Kreekalt eelarvekontrolli loovutamist

Saksamaa tahaks, et Kreeka loovutaks uue abipaketi saamiseks kontrolli oma eelarvepoliitika üle Euroopa Liidu institutsioonidele, vahendas agentuur Reuters viitega anonüümsele allikale.

„Eurogrupis käivad arutelud ja laual on ettepanekud, millest üks tuleb Saksamaalt, kuidas konstruktiivselt käsitleda riikide abiprogramme, mis on krooniliselt rajalt maas – kas seda on võimalik ignoreerida või tuleb öelda, et nüüd aitab,“ ütles Reutersi allikas.

Ettepaneku järgi saaksid ELi institutsioonid teatud otsustamisõiguse Kreeka eelarvepoliitika üle.

Ajaleht Financial Times kirjutas, et on saanud oma valdusesse koopia Saksamaa ettepanekust, mille järgi euroala eelarvekomissar saaks volitused vetostada Kreeka valitsuse tehtud eelarveotsuseid, kui need ei järgi Kreeka laenuandjatega kokku lepitud eesmärke.

„Arvestades seda, millist pettumust programmi senine täitmine on valimistanud, tuleb Kreekal teatud perioodiks nõustuda eelarvepoliitikas otsustamisõiguse üleandmisega Euroopa tasandile,“ seisab dokumendis.

Saksa plaani järgi oleks Kreeka valitsusel lubatud võlgade teenindamise järel teha vaid esmaseid riiklikke kulutusi, kirjutas FT.

„Kui tulevikus järgmist laenuosa välja ei maksta, ei saa Kreeka laenuandjaid enam ähvardada maksejõuetusega, vaid peab aktsepteerima täiendavad kärpeid primaarsetes kulutustes, mis oleks ainus võimalik tagajärg laenuosa kinnipidamisele,“ tsiteeris FT dokumenti.

Suurema kontrolli nõue tuleb Saksamaalt ajal, mil käivad kõnelused Kreeka järgmise laenupaketi üle olukorras, kus Kreeka on korduvalt rahvusvahelise abi tingimused täitmata jätnud.

Kreekal tuleb ka oma erasektori laenuandjatega võlgade osalise mahakandmise osas veel lähipäevil kokkuleppele jõuda, et saada uus abipakett ja vältida kontrollimatut pankrotti.

„Ükski riik pole eurogrupis sellist ettepanekut teinud,“ ütles Reutersile üks Kreeka rahandusministeeriumi ametnik, lisades, et Kreeka valitsus ei kommenteeri anonüümsetest allikatest saadud infot.

Saksamaa nõudmised vallandavad Kreekas tõenäoliselt ägeda vastureaktsiooni. Aprillis peaksid Kreekas toimuma valimised.

Hetkel kuum