Indrek Kald • 7. juuni 2012 kell 13:33

Kadri Simson asus Paul Krugmani kaitsma

Krugman ei jälgi Eesti arengut esimest päeva ning tema väited on paljuski põhjendatud, kommenteeris riigikogu keskfraktsiooni esimees Kadri Simson president Ilvese ja Nobeli preemiaga tunnustatud majandusteadlase Paul Krugmani mõttevahetust.

"Princetoni Ülikooli majandusprofessor Krugman on Eestit jälginud märksa kauem, kui tema eilsest lühikesest postitusest välja võib lugeda," ütles Simson. "Kui keegi soovib vaielda, siis peaks ümber lükkama ka tema poolt esitatud faktid, mitte kritiseerima julgust Eestis valikutes kahelda," lisas ta.

Simsoni sõnul ei saa Krugman pretendeerida viimase instantsi tõele. "Samas tema korduvaid väiteid, et selles majanduskriisis on olnud Eesti kärpepoliitikast erinevaid lahendusi, milles riigid on märksa vähem kannatanud kui Eesti, on raske ümber lükata," lisas Simson.

Eesti inimeste igapäevast toimetulekut ja vähenenud tööhõivet vaadates ei saa me tema kinnitusel rääkida erilisest majanduslikust triumfist. "Krugman peab tööhõivet ja majanduskasvu riigi edukuse mõõtmisel olulisemaks kui madalat riigivõla taset," märkis Simson.

"Pigem võiks kriisiaegse edumudelina tuua esile suurt Hiinat või väikest Singapuri, mis on pigem Krugmani-stiilis majandust elavdanud kui kokku hoidnud ja on vältinud suurt tööpuudust. Need mudelid pole üks üheselt üle võetavad, aga meil pole põhjust pidada ka Eestit ainsaks tõemonopolistiks," lisas ta.

Simson rõhutas, et Krugman kritiseerib kokkuhoiupoliitikat kriisi ajal igal pool maailmas ja Eesti pole selles osas erand. "Kriisiaegne kokkuhoid on tema hinnangul kehvad tulemused andnud nii Suure Depressiooni kui 1990. aastate Aasia kriisi ajal," lisas keskerakondlane.

Krugmani peetakse rahvusvaheliselt tunnustatud majandusteadlaseks ning me ei saa öelda, et ta ei tunne maailma majanduse dünaamikat, lisas Simson. "Hetkel on mul käsil Paul Krugmani raamatu "The Return of Depression Economics and the Crisis of 2008" tõlkimine. Seega saan väita, et tema lähenemine maailma majanduskriisidele on väga süsteemne ja põhjalik," sõnas ta.

"Mõistan presidendi soovi kaitsta Eestit üleoleva suhtumise eest, aga ei pea õigeks sellist väitlusstiili, kus ühelpool on graafikud ja numbrid ning teisel pool solvumised ja vandesõnad," lisas Simson.

"Mainin ka, et kui lugesin esmalt presidendi nime alt läkitatud postitusi, siis mõtlesin, et tema konto on sattunud küberrünnaku ohvriks, sest seesugune lühendatud vulgaarsusi sisaldav väljendusviis pole  just presidendile kohane," kinnitas ta.

Hetkel kuum