Sirje Rank • 14. september 2012 kell 7:46

Euroopa Keskpank ei pea ehk sentigi kulutama

Küprose keskpanga juht ja Euroopa Keskpanga nõukogu liige Panicos Demetriades arvab, et võimalik on ka stsenaarium, kus Euroopa Keskpangal ei tule euroala riikide võlakirjaturul tugiostudeks sentigi kulutada.

„Keegi ei taha spekuleerida keskpanga piiramatu tulejõu vastu. See ongi see, mis aitab stabiliseerida nende riikide valuutat, kus investorid seda teavad,“ ütles Demetriades. „Keegi ei hakka panuseid tegema näiteks USA keskpanga vastu,“ vahendas agentuur Bloomberg.

„Keskpangal on see suurepärane võime, mida ühelgi teisel turuosalisel ei ole, kui ta ütleb, et „teen mis iganes tarvis“, siis kõik usuvad,“ ütles Demetriades. „Lõpuks ei pruugi keskpank midagi teha.“

Juuli lõpust, mil Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi ütles, et on valmis euro kaitseks kõik tegema, on Hispaania ja Itaalia võlakirjade tootlused oluliselt alanenud.

„Demetriades visandab Euroopa Keskpanga kõige roosilisemat stsenaariumit, kus neil õnnestub Hispaania ja Itaalia jaoks laenuraha tagada mõistliku hinnaga ise selle jaoks sentigi kulutamata,“ kommenteeris ABM Amro analüüsiosakonna juht Nick Kounis. „See on võimalik, kuid minu arvates on tõenäolisem, et keskpangal tuleb lõpuks siiski võlakirjaturgudele sekkuda.“

Küpros, mis võõrustab täna-homme Euroopa Liidu rahandusministrite kohtumist, esitas ise abipaketi taotluse tänavu juunis. Nii nagu ka Hispaania puhul käivad suurimad vaidlused abi tingimuste üle.

Küsimusele, kas Euroopa Keskpank võiks euroala enim jälgitud baasintressi määra praeguselt ülimadalalt 0,75% tasemelt veelgi langetada, vastas Demetriades, et keskpank ei pruugi veel valmis olla negatiivse intressimääraga hoiustamise püsivõimalusele.

Samuti ütles Küprose keskpanga juht, et kuna inflatsiooniriski ei ole, ei ole tegelikult vajadust, et keskpank kõik oma võimalikud tugiostud võlakirjaturul steriliseeriks. Ehk teisisõnu - sel moel ringlusesse lastud raha teise käega turult ära korjaks.

Hetkel kuum