Kadri Põlendik • 16. oktoober 2012 kell 14:41

Kinnisvarahindamiste kvaliteet on tõusnud

Bigbanki krediidivaldkonna juht Ingo Põder ütles kinnisvaraseminaril, et hindamistega on palju parem olukord kui 4-5 aastat tagasi.

Ingo Põder andis oma sõnavõtus ülevaate panga ootustest kinnisvarahindajatele. Tema sõnul on panga jaoks olulisimad kriteeriumid hindaja valikul teenuse kvaliteet, turu tundmine ja kompetents, vastutustunne, usaldusväärsus ning see, keda valiksid kliendid oma vara hindama.

Põder lisas, et pank on huvitatud teenuse väga heast kvaliteedist ja selles ei saa järeleandmisi teha, kuna eksimus võib saada suurte probleemide allikaks kõigile osapooltele. Probleemide vältimiseks valib pank hea maksevõimega kliente ning nõuab hindajalt kvaliteetset tööd. Viimase tagab Põdra tõdemusel see, kui hindaja lähtub standarditest ega suhtu neisse liiga loominguliselt.

Kriitikana tõi Bigbanki esindaja välja ebamõistlike eelduste kasutamise, mis on probleem ärikinnisvara ja arendamiseks sobiva kinnisvara puhul, sest sageli on eeldused hindamisaktis põhjendamata. Teine puudus on tema sõnul liiga põhjalik üldise majandussituatsiooni kirjeldamine, millel on vähe väärtust. Näiteks tõi ta asjaolu, et Mustamäe kahetoalise korteri turuväärtuse määramisel ei ole oluline Tallinna kaubanduspindade turu suundumuste kirjeldamine. „Oluline on see, kas lähedal on pood, et saaks ostud sooritatud,“ märkis Põder ning lisas, et lähiaastate SKP prognoosimine võiks jääda analüütikutele.

Ettekande lõpus tekkinud diskussioonist selgus, et kuigi üldisema majandusolukorra kirjeldust peetakse pankades ebavajalikuks, ei tohi unustada, et hindamisakti ei loe ainult pangatöötajad, vaid ka klient, kelle kinnisvara väärtust hinnati.

Lõpetuseks tõdes ta, et viimaste aastatega on hinnangute kvaliteet oluliselt tõusnud. Põder märkis, et kvaliteedi ühtlustamiseks peaks hindajad omavahel koostööd tegema, tuleks pöörata tähelepanu turuosaliste tagasisidele ning teostada nende üle aktiivsemat järelevalvet.

Täna toimus Meritoni konverentsikeskuses Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Bigbank ASi korraldatud seminar „Mis saab edasi?“, kus arutleti olukorra üle Eesti kinnisvaraturul. Seminari moderaatorid olid EKFL tegevdirektor Tõnis Rüütel ja juhatuse esimees Peep Sooman.

 

Hetkel kuum