Sirje Rank • 29. oktoober 2012 kell 7:36

Citi analüütik: Kreeka võlakoormat tuleb kergendada

Citigroupi peaanalüütiku Willem Buiteri sõnul tuleb lõviosa Kreeka võlgadest maha kanda, et riik saaks keskenduda majanduskasvu taastamisele.

„Ma eelistaks näha suurema osa Kreeka avaliku sektori võla mahakandmist,“ ütles Buiter agentuuri Bloomberg telekanalile. „Kreeka puhul pole nagunii sellest pääsu. Nii võiks selle kiiremini ja korraga ära teha ning liikuda edasi, et ergutada nõudlust. Selle asemel, et viilutada seda võlga nagu suitsuvorsti kolme-nelja aasta jooksul.“

Kreeka üritab lukku lüüa uut kasinusmeetmekava, mis tagaks järgmise väljamakse IMFi ja ELi abilaenust. Ka IMF survestab Kreeka kreeditore vähemalt osa riigi võlgadest maha kandma.

Buiteri sõnul on Citigroup veidi muutnud oma prognoosi Kreeka euroalalt lahkumise kohta. Võimaliku lahkumise aeg on nüüd nihutatud 2013. aasta algusest 2014. aasta algusesse.

„Isiklikult ei ole ma veendunud, et Kreeka vee peal hoidmiseks vajalikud summad – mis ei tuleks kapitaliturgudelt - on võimalik leida,“ ütles Buiter. „See raha võib tulla vaid avaliku sektori laenuandjatelt või Euroopa Keskpangalt, kuid ma ei näe, et kumbki neist selleks valmis oleks.“

IMFi prognoosi järgi kasvab Kreeka avaliku sektori võlg tuleval aastal 182%-le SKPst tänavuselt 171 protsendilt.

Hetkel kuum