Indrek Kald • 20. jaanuar 2013 kell 13:26

Kümmel: VEB fond toodab valet, varastamist ja varjamist

Ajutisena mõeldud hädalahendus VEB fond on elanud oma elu juba 20 aastat ja toodab paksu valet, varastamist ja varjamist, sõnas ajakirjanik Toomas Kümmel.

"VEB Fond oleks otsekui märksõna kõige selle pahelisuse kohta, mida noores Eesti demokraatias võimust ja rahast joobnud poliitilise eliidi keskel ikka veel nii palju on. Lausa piinlik on olnud kuulata, kuidas keskpankurid Siim Kallas, Vahur Kraft ja Andres Lipstok on aastaid meile labaselt valetanud. Nüüd on tabanud neid ka täielik mälukaotus," kirjutas fondi teemat põhjalikult uurinud Kümmel Meie Maas.

Kraft ei mäleta isegi enam seda, et ta kirjutas alla 32 miljoni dollari väärtuses valeandmeid esitanud dokumendile, millega hämara taustaga Venemaa firma Eesti valitsusele ja Eesti Pangale samas väärtuses kuulunud nõuded Venemaalt Välismajanduspanga külmutatud arvelt ka välja võtab, märkis ta.

Kas nüüd, kus tõe päevavalgele tulekuks on keskpank avanud dokumendid ja Siim Kallase osalus selles inetus rahaafääris on selgemast selge, saab talle üldse midagi usaldada Eesti saatusele ja arengule olulist, küsis Kümmel.

"Et Kallas on üles ehitanud Reformierakonna, siis on kahjuks selgunud, et tema nägu on ka partei. Reformierakonna juhtimisel on üles ehitatud totaalne omade ringkaitse suur tööbüroo, võimuvertikaal," märkis ta.

Kümmeli sõnul on rahandusminister Jürgen Ligi pandud VEB fondi asja summutama ja valetama. "Kõik, kes julgevad tõde piiksatada, sõimatakse läbi – pööbel ei vääri isegi puu taha saatmise argumenteeritud seletust! Ning siis lajatas Ligi, et kõik, kes oma raha VEBi külmutatud kontodelt tagasi tahavad, on spekulandid," kirjutas ta Meie Maas.

Eesti Panga juhid Ardo Hansson ja Jaan Männik esindavad Kümmeli kinnitusel absoluutselt teistsugust kultuuri kui näiteks VEB fondi peamised antikangelased Siim Kallas, Vahur Kraft, Andres Lipstok, Tiit Vähi, Ain Hanschmidt, Andrus Ansip ja Jürgen Ligi.

"Eesti Panga uued juhid on võtnud suuna avatusele. Hansson vabandas rahva ees VEB Fondi sulitempude pärast. Kas sel hetkel oli Kallasel, Kraftil ja Lipstokil natukenegi häbi," küsis Kümmel.

"Piisas aga Eesti Pangal Reformierakonna kontrolli alt välja libiseda, kui kohe tekkisid parteilisse ringkaitsesse mõrad. Ansip näitas näpuga Kallase ja Krafti suunas, et need võiksid mäletada ja rääkida. Kallas näitas näpuga Krafti suunas, et tema tegi. Kraft ei mäleta üldse mitte midagi, aga ei astunud väidetavalt ilma ülemuse ehk Kallaseta ühtegi sammu," selgitas ta.

Kümmeli sõnul VEB fondi suurvarguse loo tõeline uurimine, analüüs ja järelduste tegemine alles algab. "Siin saame me kodanikena kõik kaasa lüüa. Nagu ütles riigikontrolli juht Mihkel Oviir vastuseks prokuratuuri avaldustele: "Tõde ei aegu kunagi," viitas ta.

Hetkel kuum