Sirje Rank • 27. märts 2013 kell 14:22

Kapitalipiirangud Küprosel - sulas 3000 eurot

Küprose valitsus annab viimast lihvi kapitalipiirangutele, et homme, kui pankade uksed uuesti lahti lähevad, ohjeldada pankadest massilist raha väljavõttu.

Ajaleht Wall Street Journal vahendab Küprose ametnikelt saadud info põhjal, et piirangud pannakse esialgu paika üheks nädalaks, algusega sel neljapäeval.

See peatab krediitkaardimaksed välismaal tehtud ostude eest, võimaldab välismaale sõites riigist sularahas välja viia vaid kuni 3000 eurot inimese kohta (või sama summa muus vääringus). Kaarditehingutele kehtestatakse 5000 euro suurune kuulimiit.

Küprose ametnike sõnul vaadatakse piirangud nädala möödudes üle, et neid vajadusel viimaste arengute põhjal korrigeerida. Jõusse võivad need jääda pikaks ajaks.

Küprose rahandusminister Michalis Sarris ütles teisipäeval ajakirjanikele, et meetmed on ajutised, kuid ei täpsustanud, kui pikka aega see võiks tähendada. Ühe ELi ametniku sõnul võivad piirangud kapitali vabale liikumisele Küprosel jõusse jääda kuudeks.

Pankade kliendid saavad maksta ka tšekiga, kuid sularahaks tšekki vahetada ei saa. Samuti ei saa tähtajaliselt hoiuselt raha välja võtta enne tähtaja saabumist.

Piirangud hakkavad kehtima kõikidele Küprose pankadele, mitte üksnes kahele suurimale, mis lähevad radikaalsele restruktureerimisele.

Piirangutest jäävad puutumata vaid Küprose riik ja keskpank.

Hetkel kuum