Romet Kreek • 28. märts 2013
Jaga lugu:

Küprosel piirangud nagu Aafrikas

Täna peaks avatama ligi kaks nädalat suletud Küprose pangakontorid klientidele, kuid midagi suurt teha seal ei ole, sest kapitali liikumisele on seatud karmid piirangud.

„See kapitali liikumise piirangutepakett meenutab rohkem Ladina-Ameerikat või Aafrikat,“ ütles rahvusvahelise pangaliidu IBOS tegevdirektor Bob Lyddon New York Timesile. „Ei ole mitte mingit võimalust, et need meetmed jäävad kehtima vaid seitsmeks päevaks. Meetmed jäävad kehtima, kuni Küprose majandus taastub.“

Esialgu räägitakse nädalast, kuid paljud arvavad, et need tegelikult võivad need jääda pikemaks ajaks, võimalik isegi, et aastateks.

Mida saavad Küprose pankade kliendid teha ja mida mitte?

Küprosel on keelatud elektrooniliste välismaksete tegemine. Eraisikud ei tohi viia üle 3000 euro sularaha riigist välja võrreldes seni kehtinud 10 000 eurose piiranguga.

Sularahaautomaatidest raha väljavõtmise limiit tõuseb 100 eurolt päevas 300-le, kuid krediit- ja deebetkaartidega ei saa võtta kuus välja üle 5000 euro. Tšekki panka lunastama minna ei ole mõtet, pangad ei anna selle vastu raha, küll aga võimaldavad tšekisumma hoiustada. Tähtajalisi hoiuseid ei saa ennetähtaegselt katkestada. 

Euroopa Keskpank hoolitseb, et Küprosel oleks sularaha. Selleks saadeti lennuk konteineriga, kus on umbes 1,5 miljardit eurot sularaha.

Vaatamata piirangutele ähvardab Küprose panku täna kuni 10 protsendi sularaha väljavõtt pankadest, kus on 64 miljardit eurot hoiuseid.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum