Sirje Rank • 24. september 2013 kell 9:17

Saksa ettevõtjate ettevaatlik optimism

Saksa ettevõtjate kindlustunnet mõõtev Ifo indeks kerkis septembris küll viiendat kuud järjest, kuid oodatust vähem, kuna majanduskasv euroalal, kuhu läheb lõviosa Saksamaa ekspordist, on ikka alles väga hapral alusel.

Ifo instituudi ärikliima indeks, mille aluseks on 7000 ärijuhi küsitlus, kerkis 107,7 punktile, mis on kõrgeim näit 2012. aasta aprillist. Agentuuri Bloomberg küsitletud analüütikud olid ennustanud indeksi tõusu 108 punktile.

Saksamaa keskpank prognoosib Saksamaa selle aasta SKP kasvuks 0,3% ja tuleval aastal 1,5%.

"Ettevõtete investeeringud annavad tunnistust, et majanduse toibumine on kindlal alusel, kuid kiire toibumise märke ei ole," nentis eile Saksamaa keskpank oma igakuises ülevaates.

"Me oleme kasvuterritooriumil, kuid mitte kiire kasvu territooriumil," kommenteeris Bloombergile Berenberg Banki ökonomist Christian Schulz. "Debatt Saksamaal nihkub vasaktsentrisse. Näeme suuremat fookust õiglusele, võibolla kõrgemaid makse, suuremaid kulutusi."

Saksamaa kantsler Angela Merkel peab koalitsioonikõnelusi parteidega, kes lubasid valimiskampaanias jõukate kõrgemat maksustamist ning riigiülese miinimumpalga kehtestamist, et vältida ühiskonnas ebavõrdsuse süvenemist.

Hetkel kuum