Ave Lepik • 10. oktoober 2013 kell 9:11

Swed: kaubaekspordi langus süvenes kolmandat kuud järjest

Meie mitmete kaubanduspartnerite suhteliselt vilets majandusseis koos nõrgema nõudlusega pärsib jätkuvalt Eesti tööstusettevõtete eksporti, ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Venemaa ja Soome majanduskasvu on tema sõnul selleks aastaks tugevalt allapoole korrigeeritud, kusjuures meie põhjanaabrite majandus peaks käesoleval aastal vähenema juba teist aastat järjest. "Samas prognoosime järgmiseks aastaks nende riikide, sh Rootsi ja Läti majanduskasvu paranemist, mis peaks parandama ka nende riikide nõudlust," ütles Mertsina.

Meie peamisest viiest kaubanduspartnerist on Eesti ettevõtete eksport vähenenud viimasel kolmel kuul kõige enam Venemaale. "Selle põhjuseks on peamiselt transiidina suunatud mehaaniliste seadmete väljeveo vähenemine. Eksport on langenud kolm kuud järjest ka Soome," ütles Mertsina. Augustis vähenes eksport ka Lätisse ja Leetu ning ekspordi kasv Rootsi aeglustus vaid 1%-ni. Üle poole Rootsi-suunalisest ekspordist tuleb elektri- ja elektroonikaseadmetest, mille kasv on püsinud sinna üsna tugevana (augustis 24% ja selle aasta keskmisena 27%).

Kuna import vähenes ekspordiga sama kiiresti, vähenes kaubanduspuudujääk ehk kaubabilanss paranes, lisas Mertsina.

Täna teatas statistikaamet, et augustis eksporditi Eestist kaupu rahalises väärtuses aastases võrdluses 11% võrra vähem. Ekspordi vähenemine süvenes juba kolmandat kuud järjest. Kaupade väljavedu on vähenenud nii jooksevhindades, kui ka mahtudes.

Hetkel kuum