Võimalikud muudatused käibemaksuseaduses

Kadri Põlendik 16. jaanuar 2014, 18:39

Riigikogu rahanduskomisjoni liige Remo Holsmer rääkis tänasel riigikogu istungil võimalikest muudatusettepanekutest, mis peaksid jõudma käibemaksuseaduse muutmise eelnõusse.

Täna otsustas riigikogu, et president Toomas Hendrik Ilvese välja kuulutamata jäetud käibemaksuseaduse ja raamatupidamise seaduse muutmise seadust tuleb muuta, enne kui see uuesti vastu võetakse.

Otsusele eelnes Remo Holsmeri ettekanne, kus ta andis ülevaate esmaspäeval ja teisipäeval toimunud aruteludest rahanduskomisjonis. Muuhulgas tõi ta välja plaanitavad muudatusettepanekud.

„Selleks, et oleks tagatud sujuvam üleminek uuele regulatsioonile, kavandatakse eelnõusse rakendussätte lisamist, mis võimaldaks esitada käibedeklaratsiooni lisal esitatud andmeid summeerituna tehingupartnerite lõikes. See puudutab eeskätt suuremaid jaekette, kes vastavasisulise ettepaneku tegid ka riigikogu rahanduskomisjonile detsembrikuus, kui eelnõu siin veel menetluses oli,“ rääkis Holsmer.

Samuti tõi ta välja ärisaladuse poole, millele viitas president Ilves, kui jättis seaduse välja kuulutamata. Nimelt leidis president, et kõikide ettevõtjate koormamist lisakulutuste ja kohustustega ning peaaegu kogu Eesti ärisaladust sisaldava andmebaasi loomist ei saa õigustada hüpoteetilise tõendamata oletusega, et nn maksuauk väheneb.

Holsmer argumenteeris, et maksu- ja tolliameti infosüsteemid on sama turvalised kui pankadel ja pankade usaldusväärsus nii ettevõtjate kui ka inimeste seas Eestis on märkimisväärselt kõrge.

„Nende puhul ei ole ju sarnaseid küsimusi tõstatatud, kuigi sama info on neile kättesaadav. Maksu- ja tolliametil on tegelikult ka praegu kasutusel väga ulatuslik andmebaas,“ märkis Holsmer.

Ta lisas, et andmete käsitlemise turvalisuse teema leiab põhjalikku käsitlemist rahandusministeeriumist tulevas uues seletuskirjas. Seal käsitletakse tema sõnul ka muid käibemaksu seaduse muutmisega tekkinud küsimusi, näiteks alternatiivseid lahendusi, mis ei piiraks kõiki ettevõtjaid.

Holsmer edastas ka rahanduskomisjoni menetlusotsused, millega tehti ettepanek mitte toetada seaduse muutmata kujul vastuvõtmist ning määrata muudatusettepanekute tähtajaks kümme tööpäeva. Seda ka riigikogu otsustas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    16. January 2014, 18:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing