Bakuu-afääri kohtuprotsess venib

Piret Reiljan 20. jaanuar 2014, 11:47

Bakuu-afääri kohtuistungil selgus täna, et selleks nädalaks planeeritud kohtukõned lükkuvad edasi ja uuesti kuulatakse tunnistajatena üle projekti suuremad investorid. 

Investeerimiskelmuses ja kelmusele kaasaaitamises süüdistatavate kaitsjad soovivad uuesti küsimusi esitada Hans H. Luigele ja Marcel Vichmannile, samuti Vichmanni esindajale Henn Ruubelile. Protsessi venimise põhjus on selles, et Vichmann ja Luik loobusid oma nõuetest ühe kohtualuse, leedukas Šarunas Skyriuse vastu. Bakuu-projekti võlakirjaemissiooni korraldaja oli 2007. aastal AS Gild Financial Advisory Services (GFAS) ja Gildi poolt tegeles võlakirjade müümisega Skyrius, kes töötas GFASi Leedu tütarfirma juhina. Praegu on Skyrius GFASi likvideerija.

Investoreid esindav advokaat Maria Mägi ja ka prokurör Steven-Hristo Evestus olid istungil arvamusel, et investorite uus ülekuulamine pole põhjendatud, kuid kohtunik siiski otsustas uusi küsitlemisi lubada. Kohtukõned lükkusid seetõttu veebruari, lõppsõnad märtsi.

Luik ja Vichmann loobusid nõuetest ühe kohtualuse Skyriuse vastu seetõttu, et investorid ei saanud muul moel õigust tegutseda pankrotipesast ostetud Aserbaidžaani ettevõtte Delta Land LLC omanikena. Täpsemalt, projekti investoritele kuuluv Võlakirjainvestorite OÜ ostis pankrotipesast Delta Landi osad, et investorid saaksid koguda infot enda raha saatuse kohta. Selgus aga, et investoritele Delta Landi omanikena vastavate omanikuõiguste saamiseks pidi GFAS esmalt loobuma pandist, mis oli GFASi kasuks Delta Landi osadele seatud. Pant oli GFASi kasuks seatud seoses võlakirjade emissioonis tagatisagendi kohustuste täitmisega. Millegipärast jäi see pant jõusse ka vaatamata emitendi Seaside Residence Baku pankrotile ja sellele, et investorid omandasid Delta Landi osad pankrotihaldurilt.

GFASi praegune likvideerija Skyrius oli nõus pandist loobuma üksnes tingimusel, et suuremad võlausaldajad Vichmann ja Luik loobuvad oma nõuetest Skyriuse vastu, ütles Mägi kohtus. Nõuetest GFASi kui juriidilise isiku vastu seejuures ei loobutud.

Nn Bakuu-afääris süüdistatakse investeerimiskelmuses Erki Piirsalu ja kelmusele kaasaaitamises Tõnis Haavelit, Harles Liivi, Šarunas Skyriust ja GFASi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. January 2014, 15:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing