Ken Rohelaan • 21. märts 2014 kell 11:31

Parts: teedevõrk on alarahastatud

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts peab ebaadekvaatseks uue valitsusliidu poliitikat, et Eesti teede hooldus ja areng on ülerahastatud.

Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluv Parts hindab tänast olukorda vastupidiseks, nähes vajadust olemasoleva teedevõrgu rahastamise suurendamiseks. Tema sõnul puudutab see nii kohalikke teid kui ka suuremaid arendusi.

"Põhjus on ilmselge, rahaliselt katteta lubadused soovitakse Excelis "balanssi" ajada. Soovitan koalitsioonil see nn salajane "Excel" avalikustada ja ajakirjanikud võiks seda asjaosalistelt nõuda. Usun, et sealt leiab veel suurtes kogustes negatiivseid üllatusi," teatas Parts.

Rahandusminister Jürgen Ligi ütles eilsel valitsuse pressikonverentsil, et on väga pikki aastaid kritiseerinud ja valitsus on olnud hädas täpselt 75%ga kütuseaktsiisist laekuva raha suunamisega teedesse. Ministri sõnul on projektikaupa ehitatavate teede summad vahel väiksemad, vahel suuremad, mistõttu näeb ta selles kohta säästmiseks.

Partsi sõnul on 75% kütuseaktsiisilt vägagi loogiline teede pikaajalist rahastamist tagav süsteem - inimesed ostavad kütust just selleks, et autoga teedel sõita. seega on selline rahastamismudel loogilises seoses avalike hüve kasutamisega ja põhimõttega, et tarbija maksab.

"Järelikult kui tahetakse 75% printsiipi muuta, peaks olema asemele pakutav pikaajalist teede korrashoidu ja arendamist tagav rahastamise süsteem. Mingit uut paremat süsteemi asemele aga ei pakuta," ütles Parts. "Selline lühiajaline populism toob kaasa kogu Eesti teede muutumise Tallinna tänavate sarnasteks," lisas ta.

Hetkel kuum