Ilves kohtub täna Obamaga

Indrek Kald 03. juuni 2014, 08:25

President Toomas Hendrik Ilves osaleb täna Varssavis USA presidendi Barack Obama töölõunal Kesk- ja Ida-Euroopa riikide liidritega.

Kohtumise teemadeks on Venemaa vägivaldne tegevus Euroopas piiride muutmisel ja sellest alguse saanud Ukraina kriis, energiajulgeolek ning valmistumine sügiseseks NATO tippkohtumiseks, samuti alliansi usutava kohaloleku nähtavus Kesk- ja Ida-Euroopas.

Seekordne kohtumine toimub oluliselt teises rahvusvahelises olukorras, kui eelnevad samasugused Prahas, Varssavis ja Bratislavas, teatas presidendi kantselei.

Nii sai Eesti riigipea neli aastat tagasi Prahas – Kesk- ja Ida-Euroopa 11 presidendi või valitsusjuhi ja USA presidendi kohtumisel – öelda: "Euroopa julgeolek oli probleem kuni külma sõja lõpuni, nüüd on see probleem NATO ja Euroopa Liidu laienemisega lahendatud, meil kõigil tuleb mõelda uutmoodi ja nii on Atlandi-üleste suhete tulevik uute probleemide ühises lahendamises."

Nüüdseks on Venemaa tegevus Krimmi annekteerimisel ja relvastatud separatistide toetamisel Ida-Ukrainas põhimõtteliselt muutnud kogu Euroopa julgeolekupilti, mis ongi Varssavi kohtumine lähtepunktiks, seisab presidendi kantselei teates.

Tänase kohtumisega meenutatakse ka 25 aasta möödumist Poola vabadest parlamendivalimistest, mis kujunesid kommunistliku režiimi lõpuks selles riigis. Vaba ametiühinguliikumise Solidaarsus toonast valimisvõitu tähistaval üritusel osaleb ka välisminister Urmas Paet.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    03. June 2014, 08:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing